28th Lakeside Masters Invitational - 8/7/2004 to 8/8/2004           
           Lakeside Swim Club, Louisville, KY, Sanction #: 414-0005            
                                    Results                                    

                      Team Rankings - Through Event 38
                      Combined Team Scores - Host Team
 Place      Team                                                    Points
     1      Lakeside Masters                    LAKE                1,858
                                                        Total  1,858.00
                    Combined Team Scores - Visiting Team
 Place      Team                                                    Points
     1      Crescent Hill Masters Swimming      CHMS                1,787
     2      Wildcat Masters                     WILD                  400
     3      Illinois Masters                    IM                    253
     4      Middle Tennessee Masters Swim       MTSC                  247
     5      Southwest Ohio Masters              SWOM                  219
     6      Michigan Masters                    MICH                  190
     7      YMCA IndySwimFit                    ISF                   163
     8      Greater Indiana                     GRIN                  145
     9      Charleston Family YMCA              CFYM                  130
    10      O*H*I*O Masters Swim Club           OHIO                  120
    11      Swim Kentucky                       SKY                    75
    12      Cedar City Masters                  CCM                    60
    13      Florida Maverick Masters            FMM                    54
    13      Indiana South East Masters          ISEM                   54
    13      Greater Evansville Masters          GEM                    54
    16      Shoals Sharks Masters               SSMS                   48
    17      Greater Toledo Aquatic Club         GTAC                   40
    18      Colonel Aquatics Masters            COLA                   37
    19      Excel Aquatics Masters              EXCEL                  35
    20      Ashland YMCA Masters Swimming       AYMS                   30
    21      Niagara Masters                     NIAG                   29
    22      Great Ohio Swim Team                GOST                   28
    22      Noblesville Adult Swim Team         NASTI                  28
    24      St. Louis Masters                   SLAM                   23
    24      Doc IU Masters Swimming             DOC                    23
    26      Hopkins County YMCA                 HOPY                   22
    27      Louisiana Masters Swim Team         LMST                   17
    28      Western Kentucky Green Gators       WKGG                   13
    29      Virginia Masters Swim Team          VMST                   12


Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
19-24 Nation: * 27.24   8/17/2003 Jessica Foschi                               
  19-24 Meet: # 28.53      8/1994 Michelle David, Lincoln Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ashley Lyons              19 Lakeside Masters                 32.16  
  2 Alayna Blakely            24 Greater Toledo                   32.54  
  3 Kate Kolb                 24 Lakeside Masters                 32.68  
  4 Katie Hartigan            24  Crescent Hill                   35.63  
 
Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
19-24 Nation: *   58.94    8/3/2003 Jessica Foschi                             
  19-24 Meet: # 1:03.12      8/1996 Rhona Swain, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ashley Lyons              19 Lakeside Masters               1:09.57  
  2 Katie Hartigan            24  Crescent Hill                 1:17.95  
  3 Krista Hutzel             24 Indiana SE                     1:18.30  
  4 Melissa Osborne           24 Greater Indiana                1:20.24  
 
Women 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
19-24 Nation: * 2:03.06   8/17/2003 Jessica Foschi                             
  19-24 Meet: # 2:20.92      8/1985 Gina Gerding, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ashley Lyons              19 Lakeside Masters               2:34.25  
                1:12.53   2:34.25 (1:21.72)                                        
  2 Laura Graves              19 Lakeside Masters               2:34.37  
                1:16.12   2:34.37 (1:18.25)                                        
 
Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 31.55    6/3/1990 Tori Smith                                   
  19-24 Meet: # 34.19      8/1996 Rhona Swain, Crescent Hill                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alayna Blakely            24 Greater Toledo                   38.33  
  2 Krista Hutzel             24 Indiana SE                       40.78  
  3 Melissa Osborne           24 Greater Indiana                  44.14  
 
Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 1:04.87   8/20/2000 S Schweitzer                               
  19-24 Meet: # 1:13.38      8/1999 Andrea Gagnon, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Graves              19 Lakeside Masters               1:19.97  
  2 Ashley Lyons              19 Lakeside Masters               1:26.60  
  3 Krista Hutzel             24 Indiana SE                     1:27.60  
  4 Melissa Osborne           24 Greater Indiana                1:32.85  
 
Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 2:19.70   8/20/2000 S Schweitzer                               
  19-24 Meet: # 2:37.22      8/1999 Andrea Gagnon, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Graves              19 Lakeside Masters               2:54.84  
                1:25.54   2:54.84 (1:29.30)                                        
  2 Kinsey Arnett             21 Greater Indiana                3:17.37  
                1:35.54   3:17.37 (1:41.83)                                        
 
Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 33.66   8/20/1995 Elizabeth Nelson                             
  19-24 Meet: # 36.98      8/1985 Rhona Swain, Crescent Hill                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alayna Blakely            24 Greater Toledo                   43.30  
  2 Melissa Osborne           24 Greater Indiana                  51.95  
 
Women 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 1:13.62   8/20/1995 Elizabeth Nelson                           
  19-24 Meet: # 1:20.32      8/1996 Rhona Swain, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alayna Blakely            24 Greater Toledo                 1:34.41  
  2 Ashley Lyons              19 Lakeside Masters               1:40.55  
  3 Katie Hartigan            24  Crescent Hill                 1:45.94  
  4 Kinsey Arnett             21 Greater Indiana                1:49.02  
 
Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
19-24 Nation: * 29.53   7/13/2003 Heather Skaggs                               
  19-24 Meet: # 30.97      8/1994 Michelle David, Lincoln Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kate Kolb                 24 Lakeside Masters                 34.35  
  2 Katie Hartigan            24  Crescent Hill                   38.79  
  3 Krista Hutzel             24 Indiana SE                       39.43  
 
Women 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
19-24 Nation: * 1:04.67   8/20/2000 S Schweitzer                               
  19-24 Meet: # 1:09.80      8/1985 Gina Gerding, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kate Kolb                 24 Lakeside Masters               1:18.17  
 
Women 19-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
19-24 Nation: * 2:22.59   7/31/1988 Blanca Castillo                            
  19-24 Meet: # 2:32.34      8/2003 Erin McPeak, Indy SwimFit-                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kate Kolb                 24 Lakeside Masters               3:02.68  
                1:21.70   3:02.68 (1:40.98)                                        
 
Women 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
19-24 Nation: * 2:24.87   8/20/2000 S Schweitzer                               
  19-24 Meet: # 2:32.75      8/2000 Christina Tillotson, Unattached            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Graves              19 Lakeside Masters               2:53.36  
                1:20.60   2:53.36 (1:32.76)                                        
  2 Kate Kolb                 24 Lakeside Masters               2:54.53  
                1:22.41   2:54.53 (1:32.12)                                        
  3 Alayna Blakely            24 Greater Toledo                 2:57.05  
                1:24.57   2:57.05 (1:32.48)                                        
  4 Krista Hutzel             24 Indiana SE                     3:13.81  
                1:30.62   3:13.81 (1:43.19)                                        
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 26.68   8/18/1991 Sara Shand                                   
  25-29 Meet: # 28.00      8/1985 Leslie Laing, Nashville AC                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Beltrame            26  Crescent Hill                   29.29  
  2 Ashley Weeter O'Hara      27 Southwest Ohio                   31.64  
  3 Katie O'Brien             26  Crescent Hill                   32.18  
  4 Megan O'Dell              29 Charleston Y                     43.18  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: *   57.76   3/18/1995 Sheila Taormina                            
  25-29 Meet: # 1:01.84      8/1988 Melinda Schmitt, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Beltrame            26  Crescent Hill                 1:06.02  
  2 Ashley Weeter O'Hara      27 Southwest Ohio                 1:10.32  
  3 Katie O'Brien             26  Crescent Hill                 1:10.64  
  4 Megan O'Dell              29 Charleston Y                   1:32.57  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:02.06   12/2/1995 Sheila Taormina                            
  25-29 Meet: # 2:15.39      8/1987 Amy Lepping, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Kappler          29 Lakeside Masters               2:22.46  
                1:08.61   2:22.46 (1:13.85)                                        
  2 Sarah Beltrame            26  Crescent Hill                 2:29.71  
                1:10.60   2:29.71 (1:19.11)                                        
  3 Katie O'Brien             26  Crescent Hill                 2:31.12  
                1:12.06   2:31.12 (1:19.06)                                        
  4 Ashley Weeter O'Hara      27 Southwest Ohio                 2:46.26  
                1:18.65   2:46.26 (1:27.61)                                        
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 4:13.03   12/2/1995 Sheila Taormina                            
  25-29 Meet: # 4:35.59      8/1987 Amy Lepping, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Kappler          29 Lakeside Masters               5:04.17  
                1:11.29   2:28.23 (1:16.94)   3:46.55 (1:18.32)   5:04.17 (1:17.62)
  2 Katie O'Brien             26  Crescent Hill                 5:16.48  
                1:12.47   2:32.38 (1:19.91)   3:55.36 (1:22.98)   5:16.48 (1:21.12)
  3 Leslie Weeter             27  Crescent Hill                 5:26.84  
                1:14.82   2:38.60 (1:23.78)   4:05.37 (1:26.77)   5:26.84 (1:21.47)
  4 Lisa Picek                25 IndySwimFit                    5:34.60  
                1:18.93   2:44.21 (1:25.28)   4:10.16 (1:25.95)   5:34.60 (1:24.44)
  5 Amy Robertson             26 Lakeside Masters               6:08.63  
                1:21.91                             4:32.42 ( )   6:08.63 (1:36.21)
 
Women 25-29 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Kappler          29 Lakeside Masters              10:20.81  
  2 Katie O'Brien             26  Crescent Hill                11:04.07  
 
Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 16:39.77   7/19/2001 Rachel Komisarz                           
  25-29 Meet: # 17:50.22      8/1987 Amy Lepping, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Kappler          29 Lakeside Masters              19:29.84  
                1:13.06   2:30.03 (1:16.97)   3:47.92 (1:17.89)   5:06.01 (1:18.09)
      6:24.69 (1:18.68)   7:43.32 (1:18.63)   9:02.03 (1:18.71)  10:20.81 (1:18.78)
     11:39.73 (1:18.92)  12:57.93 (1:18.20)  14:16.03 (1:18.10)  15:34.36 (1:18.33)
     16:53.23 (1:18.87)  18:12.37 (1:19.14)  19:29.84 (1:17.47)                    
  2 Katie O'Brien             26  Crescent Hill                21:01.62  
                1:15.63   2:38.33 (1:22.70)   4:01.33 (1:23.00)   5:24.57 (1:23.24)
      6:48.98 (1:24.41)   8:13.39 (1:24.41)   9:38.64 (1:25.25)  11:04.07 (1:25.43)
     12:29.24 (1:25.17)  13:55.26 (1:26.02)  15:21.68 (1:26.42)  16:48.09 (1:26.41)
     18:14.53 (1:26.44)  19:40.02 (1:25.49)  21:01.62 (1:21.60)                    
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 30.80   8/20/1989 Diane Graner                                 
  25-29 Meet: # 33.98      8/2003 Tusa Zsejke, Illinois Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Megan O'Dell              29 Charleston Y                     56.01  
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 34.35   8/23/1998 Louise Martin                                
  25-29 Meet: # 37.48      8/1989 Jeanne Hanisch, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ashley Weeter O'Hara      27 Southwest Ohio                   41.06  
  2 Lisa Picek                25 IndySwimFit                      42.49  
  3 Andee Bell                29 Lakeside Masters                 42.58  
  4 Amy Robertson             26 Lakeside Masters                 46.07  
  5 Megan O'Dell              29 Charleston Y                   1:04.63  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 1:15.48   8/18/2002 Helen Salcedo                              
  25-29 Meet: # 1:22.15      8/1988 Gina Gatti, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Kappler          29 Lakeside Masters               1:24.70  
  2 Ashley Weeter O'Hara      27 Southwest Ohio                 1:27.28  
  3 Lisa Picek                25 IndySwimFit                    1:30.15  
  4 Amy Robertson             26 Lakeside Masters               1:40.84  
  5 Megan O'Dell              29 Charleston Y                   2:21.08  
 
Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:45.04   8/20/2000 Rebecca Bruch                              
  25-29 Meet: # 2:56.46      8/1988 Gina Gatti, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Kappler          29 Lakeside Masters               3:04.76  
                1:30.85   3:04.76 (1:33.91)                                        
  2 Andee Bell                29 Lakeside Masters               3:15.39  
                1:34.04   3:15.39 (1:41.35)                                        
  3 Lisa Picek                25 IndySwimFit                    3:15.88  
                1:35.21   3:15.88 (1:40.67)                                        
  4 Amy Robertson             26 Lakeside Masters               3:35.06  
                1:43.23   3:35.06 (1:51.83)                                        
  5 Megan O'Dell              29 Charleston Y                   5:05.79  
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
25-29 Nation: * 28.19    8/3/2003 Jennifer Brooks                              
  25-29 Meet: # 30.91      8/2003 Tusa Zsejke, Illinois Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leslie Weeter             27  Crescent Hill                   35.35  
  2 Ashley Weeter O'Hara      27 Southwest Ohio                   36.18  
  3 Amy Robertson             26 Lakeside Masters                 36.86  
 
Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
25-29 Nation: * 1:01.04   7/19/2001 Rachel Komisarz                            
  25-29 Meet: # 1:09.77      8/1988 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leslie Weeter             27  Crescent Hill                 1:22.28  
  2 Lisa Picek                25 IndySwimFit                    1:30.41  
 
Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:17.51  12/17/1995 Sheila Taormina                            
  25-29 Meet: # 2:32.47      8/1987 Amy Lepping, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leslie Weeter             27  Crescent Hill                 2:55.01  
                1:24.47   2:55.01 (1:30.54)                                        
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:25.45   7/30/1989 Sara Shand                                 
  25-29 Meet: # 2:38.00      8/1988 Melinda Schmitt, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leslie Weeter             27  Crescent Hill                 2:51.61  
                1:25.03   2:51.61 (1:26.58)                                        
  2 Andee Bell                29 Lakeside Masters               2:57.19  
                1:24.66   2:57.19 (1:32.53)                                        
  3 Lisa Picek                25 IndySwimFit                    2:59.25  
                1:29.38   2:59.25 (1:29.87)                                        
  4 Amy Robertson             26 Lakeside Masters               3:05.62  
                1:26.59   3:05.62 (1:39.03)                                        
 
Women 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
25-29 Nation: * 5:06.34   7/30/1989 Sara Shand                                 
  25-29 Meet: # 5:23.65      8/1987 Amy Lepping, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leslie Weeter             27  Crescent Hill                 6:16.72  
                1:25.90   3:09.68 (1:43.78)   4:50.84 (1:41.16)   6:16.72 (1:25.88)
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 26.25   7/23/2000 Angel Martino                                
  30-34 Meet: # 27.95      8/1985 Heidi Ernst, Longhorn                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                34 Illinois Masters                 28.41  
  2 Jenny Double              32 IndySwimFit                      33.91  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: *   57.09    6/3/2000 Angel Martino                              
  30-34 Meet: # 1:01.57      8/2001 Nadine Day, Illinois                       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                34 Illinois Masters               1:00.47# 
  2 Melinda Hyatt             31 Excel Aquatics                 1:17.87  
  3 Sarah Hellman             30 Greater Indiana                1:22.89  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 2:06.80   8/16/1996 K Pipes-Neilsen                            
  30-34 Meet: # 2:20.65      8/1983 Heidi Ernst, Longhorn                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Nietro          32  Crescent Hill                 2:29.28  
                  10.42   2:29.28 (2:18.86)                                        
  2 Melinda Hyatt             31 Excel Aquatics                 2:58.36  
                1:23.80   2:58.36 (1:34.56)                                        
  3 Sarah Hellman             30 Greater Indiana                3:05.47  
                1:30.15   3:05.47 (1:35.32)                                        
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 4:28.76   8/11/1996 K Pipes-Neilsen                            
  30-34 Meet: # 4:43.72      8/1991 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Double              32 IndySwimFit                    5:28.63  
                1:21.07   2:45.25 (1:24.18)   4:07.91 (1:22.66)   5:28.63 (1:20.72)
 
Women 30-34 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                34 Illinois Masters               9:41.94  
 
Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 17:38.70   5/19/1996 Karen Burton                              
  30-34 Meet: # 18:11.62      8/1991 Amy Pope, Lakeside Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                34 Illinois Masters              18:41.28  
                1:07.24   2:19.77 (1:12.53)   3:32.28 (1:12.51)   4:45.77 (1:13.49)
      6:00.06 (1:14.29)   7:14.35 (1:14.29)   8:28.45 (1:14.10)   9:41.94 (1:13.49)
     11:06.53 (1:24.59)  12:24.06 (1:17.53)  13:42.80 (1:18.74)  14:58.97 (1:16.17)
     16:14.64 (1:15.67)  17:29.02 (1:14.38)  18:41.28 (1:12.26)                    
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 30.94   6/28/1996 D Graner Gallas                              
  30-34 Meet: # 35.21      8/2002 Alexandra Nieto, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Nietro          32  Crescent Hill                   36.27  
  2 Melinda Hyatt             31 Excel Aquatics                   42.55  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 1:05.42   6/28/1996 D Graner Gallas                            
  30-34 Meet: # 1:13.81      8/1986 Jennifer Carey, Unattached                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexandra Nietro          32  Crescent Hill                 1:19.87  
  2 Melinda Hyatt             31 Excel Aquatics                 1:34.43  
 
Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 2:17.73   8/16/1996 K Pipes-Neilsen                            
  30-34 Meet: # 2:46.97      8/1992 Jeanne Lubbert, Gamble-Nippert Y           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                34 Illinois Masters               2:36.09# 
                1:15.59   2:36.09 (1:20.50)                                        
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 33.84   8/23/1999 Wenke Hansen                                 
  30-34 Meet: # 36.34      8/1983 Alice Wright-Belknap, Plantation             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                34 Illinois Masters                 35.44# 
  2 Melinda Hyatt             31 Excel Aquatics                 1:01.29  
 
Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 1:14.53   8/23/1999 Wenke Hansen                               
  30-34 Meet: # 1:23.46      8/1981 Alice Wright-Belknap, Plantation           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jenny Double              32 IndySwimFit                    1:37.91  
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
30-34 Nation: * 27.59    6/3/2000 Angel Martino                                
  30-34 Meet: # 30.51      8/2001 Nadine Day, Illinois Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sarah Hellman             30 Greater Indiana                  45.93  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
30-34 Nation: * 1:00.03   7/23/2000 Angel Martino                              
  30-34 Meet: # 1:07.01      8/2001 Nadine Day, Illinois Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nadine Day                34 Illinois Masters               1:06.72# 
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 26.66   8/23/1999 Tracie Moll                                  
  35-39 Meet: # 29.68      8/2002 Gina Gatti Vice, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Beckovich           37  Crescent Hill                   33.13  
  2 Lori Lopez                39 Cedar City                       35.16  
  3 Robin Segnitz             37 Wildcat Masters                  36.07  
  4 Elizabeth Hall            35  Crescent Hill                   36.55  
  5 Bobbi Quesenberry         37 Lakeside Masters                 40.65  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: *   58.87    7/2/1995 S Neilson-Bell                             
  35-39 Meet: # 1:04.53      8/1998 Melinda Schmitt, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly Gray                36  Crescent Hill                 1:14.17  
  2 Nancy McElwain            38  Crescent Hill                 1:17.86  
  3 Robin Segnitz             37 Wildcat Masters                1:18.38  
  4 Lori Lopez                39 Cedar City                     1:21.20  
  5 Nicole Swann              35  Crescent Hill                 1:21.85  
  6 Mariam Ballantine         39 Lakeside Masters               1:29.26  
  7 Bobbi Quesenberry         37 Lakeside Masters               1:30.02  
  8 Janet Byers               39 Middle Tenn                    1:35.03  
  9 Elizabeth Ward            37 Colonel Aquatics               1:35.42  
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:06.62   8/15/1998 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 2:19.59      8/1995 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly Gray                36  Crescent Hill                 2:45.55  
                1:19.70   2:45.55 (1:25.85)                                        
  2 Nancy McElwain            38  Crescent Hill                 2:51.52  
                1:23.84   2:51.52 (1:27.68)                                        
  3 Michelle Ward             36  Crescent Hill                 2:58.49  
                1:26.48   2:58.49 (1:32.01)                                        
  4 Lori Lopez                39 Cedar City                     3:10.17  
                1:32.18   3:10.17 (1:37.99)                                        
  5 Bobbi Quesenberry         37 Lakeside Masters               3:10.85  
                1:33.71   3:10.85 (1:37.14)                                        
  6 Janet Byers               39 Middle Tenn                    3:47.94  
                1:53.18   3:47.94 (1:54.76)                                        
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 4:26.17   8/10/1997 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 4:53.97      8/1995 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Beckovich           37  Crescent Hill                 5:40.96  
                1:19.03   2:46.51 (1:27.48)   4:14.46 (1:27.95)   5:40.96 (1:26.50)
  2 Michelle Ward             36  Crescent Hill                 6:16.18  
                1:28.80   3:05.11 (1:36.31)   4:41.47 (1:36.36)   6:16.18 (1:34.71)
  3 Bobbi Quesenberry         37 Lakeside Masters               6:34.87  
                1:38.52   3:19.96 (1:41.44)   4:58.93 (1:38.97)   6:34.87 (1:35.94)
  4 Susan Ehringer            36  Crescent Hill                 6:43.56  
                1:34.08   3:15.46 (1:41.38)   4:58.56 (1:43.10)   6:43.56 (1:45.00)
 
Women 35-39 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy McElwain            38  Crescent Hill                12:45.49  
  2 Bobbi Quesenberry         37 Lakeside Masters              13:29.89  
  3 Susan Ehringer            36  Crescent Hill                13:55.96  
  4 Kathryn David             37 Middle Tenn                   14:32.79  
  5 Mariam Ballantine         39 Lakeside Masters              14:43.63  
 
Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 17:46.58   8/13/2000 K Pipes-Neilsen                           
  35-39 Meet: # 19:00.28      8/1995 Amy Pope, Lakeside Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nancy McElwain            38  Crescent Hill                23:57.31  
                1:28.39   3:03.76 (1:35.37)   4:40.44 (1:36.68)   6:17.93 (1:37.49)
      7:55.28 (1:37.35)   9:32.31 (1:37.03)  11:08.46 (1:36.15)  12:45.49 (1:37.03)
     14:20.59 (1:35.10)  15:57.56 (1:36.97)  17:33.39 (1:35.83)  19:10.74 (1:37.35)
     20:46.67 (1:35.93)  22:22.84 (1:36.17)  23:57.31 (1:34.47)                    
  2 Bobbi Quesenberry         37 Lakeside Masters              25:16.75  
                1:34.86   3:14.92 (1:40.06)   4:55.50 (1:40.58)   6:37.79 (1:42.29)
      8:22.06 (1:44.27)  10:05.98 (1:43.92)  11:49.13 (1:43.15)  13:29.89 (1:40.76)
     15:12.48 (1:42.59)  16:56.76 (1:44.28)  18:38.70 (1:41.94)  20:20.27 (1:41.57)
     22:01.49 (1:41.22)  23:40.83 (1:39.34)  25:16.75 (1:35.92)                    
  3 Susan Ehringer            36  Crescent Hill                26:30.45  
                1:35.71   3:17.31 (1:41.60)   5:00.99 (1:43.68)   6:46.64 (1:45.65)
      8:32.88 (1:46.24)  10:20.79 (1:47.91)  12:08.27 (1:47.48)  13:55.96 (1:47.69)
     15:44.19 (1:48.23)  17:31.26 (1:47.07)  19:19.31 (1:48.05)  21:06.87 (1:47.56)
     22:54.64 (1:47.77)  24:41.71 (1:47.07)  26:30.45 (1:48.74)                    
  4 Mariam Ballantine         39 Lakeside Masters              27:38.27  
                1:39.77   3:30.84 (1:51.07)   5:22.65 (1:51.81)   7:15.67 (1:53.02)
      9:07.46 (1:51.79)  10:59.87 (1:52.41)  12:51.77 (1:51.90)  14:43.63 (1:51.86)
     16:35.44 (1:51.81)  18:26.63 (1:51.19)  20:18.67 (1:52.04)  22:09.16 (1:50.49)
     23:59.77 (1:50.61)  25:49.84 (1:50.07)  27:38.27 (1:48.43)                    
  5 Kathryn David             37 Middle Tenn                   27:43.23  
                1:31.03   3:15.92 (1:44.89)   5:06.25 (1:50.33)   7:00.10 (1:53.85)
      8:53.78 (1:53.68)  10:46.93 (1:53.15)  12:40.56 (1:53.63)  14:32.79 (1:52.23)
     16:26.74 (1:53.95)  18:20.35 (1:53.61)  20:14.69 (1:54.34)  22:07.42 (1:52.73)
     24:01.16 (1:53.74)  25:53.19 (1:52.03)  27:43.23 (1:50.04)                    
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 31.43   5/22/1999 K Pipes-Neilsen                              
  35-39 Meet: # 35.23      8/2002 Laura Clark, Wildcat Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Beckovich           37  Crescent Hill                   38.59  
  2 Kelly Gray                36  Crescent Hill                   40.18  
  3 Susan Ehringer            36  Crescent Hill                   42.69  
  4 Nicole Swann              35  Crescent Hill                   42.87  
  5 Lori Lopez                39 Cedar City                       46.83  
  6 Elizabeth Ward            37 Colonel Aquatics                 50.22  
  7 Janet Byers               39 Middle Tenn                      54.47  
 
Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 1:05.41    8/1/1997 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 1:17.07      8/2002 Laura Clark, Wildcat Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Beckovich           37  Crescent Hill                 1:22.41  
  2 Kelly Gray                36  Crescent Hill                 1:25.50  
  3 Susan Ehringer            36  Crescent Hill                 1:30.84  
 
Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:18.20   8/10/1997 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 2:47.92      8/1995 Diane Barry, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Beckovich           37  Crescent Hill                 2:59.74  
                1:28.80   2:59.74 (1:30.94)                                        
  2 Susan Ehringer            36  Crescent Hill                 3:21.74  
                1:36.27   3:21.74 (1:45.47)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 33.91   8/18/2001 Caroline Krattli                             
  35-39 Meet: # 40.19      8/1988 Cathy Kohn, St Louis Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kathy Beckovich           37  Crescent Hill                   46.50  
  2 Robin Segnitz             37 Wildcat Masters                  47.25  
  3 Elizabeth Hall            35  Crescent Hill                   48.74  
  4 Janet Byers               39 Middle Tenn                      59.18  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 1:13.81   8/17/2001 Caroline Krattli                           
  35-39 Meet: # 1:26.55      8/1992 Mary Chris Curl, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robin Segnitz             37 Wildcat Masters                1:42.03  
  2 Elizabeth Hall            35  Crescent Hill                 1:51.09  
  3 Lori Lopez                39 Cedar City                     1:54.10  
 
Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:41.76   8/19/2001 Caroline Krattli                           
  35-39 Meet: # 3:07.92      8/1988 Cathy Kohn, St Louis Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michelle Ward             36  Crescent Hill                 3:36.56  
                1:44.44   3:36.56 (1:52.12)                                        
  2 Elizabeth Hall            35  Crescent Hill                 3:48.03  
                1:49.14   3:48.03 (1:58.89)                                        
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
35-39 Nation: * 28.32   8/23/1999 Tracie Moll                                  
  35-39 Meet: # 32.02      8/1998 J. Harrington, Music City Maste              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lori Lopez                39 Cedar City                       40.64  
  2 Nicole Swann              35  Crescent Hill                   40.88  
  3 Elizabeth Hall            35  Crescent Hill                   41.96  
  4 Robin Segnitz             37 Wildcat Masters                  43.13  
  5 Bobbi Quesenberry         37 Lakeside Masters                 43.21  
  6 Janet Byers               39 Middle Tenn                      52.14  
 
Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:20.21   8/10/1997 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 3:00.91      8/1998 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michelle Ward             36  Crescent Hill                 3:28.27  
                1:39.19   3:28.27 (1:49.08)                                        
 
Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:22.42   7/19/1997 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 2:41.19      8/1992 Mary Chris Curl, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michelle Ward             36  Crescent Hill                 3:16.71  
                1:36.32   3:16.71 (1:40.39)                                        
  2 Susan Ehringer            36  Crescent Hill                 3:33.02  
                1:40.42   3:33.02 (1:52.60)                                        
 
Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
35-39 Nation: * 5:02.67   8/15/1998 K Pipes-Neilsen                            
  35-39 Meet: # 5:43.35      8/1995 Amy Pope, Lakeside Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michelle Ward             36  Crescent Hill                 6:51.91  
                1:35.95   3:23.86 (1:47.91)   5:15.77 (1:51.91)   6:51.91 (1:36.14)
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 26.88   8/17/2003 Maria Doelger                                
  40-44 Meet: # 30.00      8/1999 Melinda Schmitt, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann Curtis                44 Middle Tenn                      32.77  
  2 Pamela Luebbe             41 Lakeside Masters                 36.43  
  3 Helen Glish               43  Crescent Hill                   36.81  
  4 Levin Elpers              40 Lakeside Masters                 39.69  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: *   58.43   8/17/2003 Maria Doelger                              
  40-44 Meet: # 1:04.71      8/1999 Melinda Schmitt, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dana Haugli               42 Wildcat Masters                1:11.18  
  2 Ann Curtis                44 Middle Tenn                    1:11.82  
  3 Marci Casey               40 Wildcat Masters                1:14.36  
  4 Pamela Luebbe             41 Lakeside Masters               1:21.00  
  5 Levin Elpers              40 Lakeside Masters               1:29.65  
  6 Gayla Zoz                 42 Middle Tenn                    1:35.22  
  7 Marcia Pierce             41 Colonel Aquatics               1:39.39  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:09.00   5/25/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 2:24.85      8/1999 Lori Payne, St Louis Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dana Haugli               42 Wildcat Masters                2:35.08  
                1:14.22   2:35.08 (1:20.86)                                        
  2 Amy Pope                  44 Lakeside Masters               2:40.69  
                1:17.65   2:40.69 (1:23.04)                                        
  3 Marci Casey               40 Wildcat Masters                2:46.01  
                1:20.36   2:46.01 (1:25.65)                                        
  4 Levin Elpers              40 Lakeside Masters               3:27.17  
                1:40.86   3:27.17 (1:46.31)                                        
  5 Gayla Zoz                 42 Middle Tenn                    3:45.48  
                1:47.23   3:45.48 (1:58.25)                                        
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 4:28.24   8/11/2002 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 5:04.51      8/1999 Lori Payne, St Louis Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Amy Pope                  44 Lakeside Masters               5:32.65  
                1:18.65   2:43.14 (1:24.49)   4:08.48 (1:25.34)   5:32.65 (1:24.17)
  2 Marci Casey               40 Wildcat Masters                5:43.41  
                1:21.33   2:48.62 (1:27.29)   4:16.41 (1:27.79)   5:43.41 (1:27.00)
  3 Sue Crecelius             41 Lakeside Masters               7:26.92  
                1:39.35   3:35.94 (1:56.59)   5:34.00 (1:58.06)   7:26.92 (1:52.92)
 
Women 40-44 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dana Haugli               42 Wildcat Masters               10:58.74  
 
Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 17:56.52   8/11/2003 K Pipes-Neilsen                           
  40-44 Meet: # 19:34.24      8/2000 Amy Pope, Lakeside Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dana Haugli               42 Wildcat Masters               20:44.07  
                1:15.39   2:37.84 (1:22.45)   4:01.25 (1:23.41)   5:24.48 (1:23.23)
      6:47.79 (1:23.31)   8:11.17 (1:23.38)   9:35.21 (1:24.04)  10:58.74 (1:23.53)
     12:21.85 (1:23.11)  13:45.25 (1:23.40)  15:08.12 (1:22.87)  16:31.59 (1:23.47)
     17:57.10 (1:25.51)  19:20.81 (1:23.71)  20:44.07 (1:23.26)                    
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 32.19   5/26/2001 K Pipes-Neilsen                              
  40-44 Meet: # 36.35      8/1997 Ann Guins, Great Ohio                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dana Haugli               42 Wildcat Masters                  42.20  
  2 Helen Glish               43  Crescent Hill                   46.88  
  3 Gayla Zoz                 42 Middle Tenn                      51.68  
  4 Marcia Pierce             41 Colonel Aquatics                 55.30  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:07.69    6/8/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 1:17.69      8/2001 Sarah Banko, Music City                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marci Casey               40 Wildcat Masters                1:26.09  
  2 Amy Pope                  44 Lakeside Masters               1:26.91  
  3 Dana Haugli               42 Wildcat Masters                1:29.51  
 -- Gayla Zoz                 42 Middle Tenn                         DQ  
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:23.64   5/25/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 2:41.80      8/1994 Mary Ann Stevens, GIMSA                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marci Casey               40 Wildcat Masters                3:04.60  
                1:29.67   3:04.60 (1:34.93)                                        
  2 Caroline Donnelly         42 Lakeside Masters               3:09.97  
                1:31.31   3:09.97 (1:38.66)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 33.79   3/27/2002 Caroline Krattli                             
  40-44 Meet: # 38.25      8/1995 Alice Wright-Belknap, Lakeside Masters       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann Curtis                44 Middle Tenn                      42.35  
  2 Pamela Luebbe             41 Lakeside Masters                 45.12  
  3 Helen Glish               43  Crescent Hill                   51.42  
  4 Marcia Pierce             41 Colonel Aquatics                 56.94  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:13.82   3/28/2002 Caroline Krattli                           
  40-44 Meet: # 1:27.31      8/1993 Alice Wright-Belknap, Lakeside Masters     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caroline Donnelly         42 Lakeside Masters               1:33.04  
  2 Ann Curtis                44 Middle Tenn                    1:34.34  
  3 Pamela Luebbe             41 Lakeside Masters               1:37.65  
  4 Amy Pope                  44 Lakeside Masters               1:38.94  
  5 Helen Glish               43  Crescent Hill                 1:50.84  
 
Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:42.06   3/26/2002 Caroline Krattli                           
  40-44 Meet: # 3:01.65      8/2001 Susan Richmond, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caroline Donnelly         42 Lakeside Masters               3:19.82  
                1:36.67   3:19.82 (1:43.15)                                        
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
40-44 Nation: * 28.97   8/18/2002 Elizabeth Emery                              
  40-44 Meet: # 32.32      8/1995 Mary Ann Stevens, GIMSA                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pamela Luebbe             41 Lakeside Masters                 37.85  
  2 Ann Curtis                44 Middle Tenn                      40.71  
  3 Helen Glish               43  Crescent Hill                   49.24  
 
Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:04.74   6/29/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 1:11.75      8/1995 Mary Ann Stevens, GIMSA                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caroline Donnelly         42 Lakeside Masters               1:21.74  
  2 Pamela Luebbe             41 Lakeside Masters               1:30.89  
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:25.38   5/25/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 2:44.56      8/1995 Mary Ann Stevens, Greater Indiana          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Caroline Donnelly         42 Lakeside Masters               2:58.02  
                1:25.97   2:58.02 (1:32.05)                                        
  2 Amy Pope                  44 Lakeside Masters               3:01.50  
                1:25.27   3:01.50 (1:36.23)                                        
  3 Helen Glish               43  Crescent Hill                 3:34.94  
                1:45.48   3:34.94 (1:49.46)                                        
 
Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
40-44 Nation: * 5:12.58   5/25/2003 K Pipes-Neilsen                            
  40-44 Meet: # 5:52.74      8/1995 Mary Ann Stevens, GIMSA                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Marci Casey               40 Wildcat Masters                6:42.09  
                1:34.64   3:16.64 (1:42.00)   5:12.03 (1:55.39)   6:42.09 (1:30.06)
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 28.30   8/23/1998 Jacki Hirsty                                 
  45-49 Meet: # 29.08      8/1987 Ardeth Mueller, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pam Martin                47 Lakeside Masters                 31.26  
  2 Melinda Schmitt           46 Lakeside Masters                 32.15  
  3 Michele Pujalet Devitt    47 Southwest Ohio                   34.00  
  4 Teresa Walther            45  Crescent Hill                   36.28  
  5 Katherine Stephenson      47 Great Ohio                       38.51  
  6 Janice Kregor             48 Wildcat Masters                  40.29  
  7 Patti Johnson             46 Cedar City                       41.73  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:02.11   8/17/2003 S Heim-Bowen                               
  45-49 Meet: # 1:09.97      8/2002 Mary Chris Curl, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda Schmitt           46 Lakeside Masters               1:09.96# 
  2 Cheryl Gettelfinger       47 IndySwimFit                    1:14.46  
  3 Teresa Walther            45  Crescent Hill                 1:25.35  
  4 Katherine Stephenson      47 Great Ohio                     1:25.39  
  5 Janice Kregor             48 Wildcat Masters                1:28.00  
  6 Patti Johnson             46 Cedar City                     1:36.51  
  7 Gail O'Malley             49 Wildcat Masters                2:03.34  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:13.17   8/17/2003 S Heim-Bowen                               
  45-49 Meet: # 2:31.41      8/2002 Mary Chris Curl, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda Schmitt           46 Lakeside Masters               2:53.31  
                1:22.50   2:53.31 (1:30.81)                                        
  2 Amy Jordan                45  Crescent Hill                 3:26.53  
                1:37.87   3:26.53 (1:48.66)                                        
  3 Patti Johnson             46 Cedar City                     3:35.23  
                1:42.59   3:35.23 (1:52.64)                                        
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 4:39.20   8/17/2003 S Heim-Bowen                               
  45-49 Meet: # 5:21.58      8/2002 Mary Chris Curl, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pam Martin                47 Lakeside Masters               5:30.28  
                1:20.28   2:43.89 (1:23.61)   4:07.56 (1:23.67)   5:30.28 (1:22.72)
  2 Michele Pujalet Devitt    47 Southwest Ohio                 5:32.34  
                1:19.65   2:44.55 (1:24.90)   4:09.65 (1:25.10)   5:32.34 (1:22.69)
  3 Janice Kregor             48 Wildcat Masters                6:26.65  
                1:33.63   3:11.08 (1:37.45)   4:49.11 (1:38.03)   6:26.65 (1:37.54)
  4 Katherine Stephenson      47 Great Ohio                     6:33.41  
                1:32.80   3:13.18 (1:40.38)   4:54.32 (1:41.14)   6:33.41 (1:39.09)
  5 Teresa Walther            45  Crescent Hill                 6:51.10  
                1:36.14   3:21.64 (1:45.50)   5:08.25 (1:46.61)   6:51.10 (1:42.85)
  6 Amy Jordan                45  Crescent Hill                 7:24.27  
                1:43.17   3:36.89 (1:53.72)   5:32.28 (1:55.39)   7:24.27 (1:51.99)
  7 Patti Johnson             46 Cedar City                     7:46.95  
                1:55.11   3:56.72 (2:01.61)   5:57.63 (2:00.91)   7:46.95 (1:49.32)
 
Women 45-49 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janice Kregor             48 Wildcat Masters               13:02.98  
  2 Gail O'Malley             49 Wildcat Masters               17:44.74  
 
Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 17:55.83   8/17/2003 S Heim-Bowen                              
  45-49 Meet: # 22:02.98      8/1984 Helen Buss, St Louis Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Janice Kregor             48 Wildcat Masters               24:38.61  
                1:34.24   3:13.72 (1:39.48)   4:51.79 (1:38.07)   6:30.21 (1:38.42)
      8:08.57 (1:38.36)   9:47.53 (1:38.96)  11:25.24 (1:37.71)  13:02.98 (1:37.74)
     14:41.00 (1:38.02)  16:20.04 (1:39.04)  17:58.73 (1:38.69)  19:37.94 (1:39.21)
     21:18.04 (1:40.10)  22:58.54 (1:40.50)  24:38.61 (1:40.07)                    
  2 Gail O'Malley             49 Wildcat Masters               32:33.03  
                2:08.64   4:26.73 (2:18.09)   6:42.47 (2:15.74)   8:56.81 (2:14.34)
     11:09.56 (2:12.75)  13:20.48 (2:10.92)  15:33.27 (2:12.79)  17:44.74 (2:11.47)
     19:54.90 (2:10.16)  22:02.87 (2:07.97)  24:10.11 (2:07.24)  26:17.96 (2:07.85)
     28:22.75 (2:04.79)  30:27.68 (2:04.93)  32:33.03 (2:05.35)                    
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 32.93   7/27/1997 Laura Val                                    
  45-49 Meet: # 35.79      8/1998 Ann Guins, Great Ohio                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mag Bowen                 46 O*H*I*O                          39.58  
  2 Mary Graves               48 Lakeside Masters                 44.29  
  3 Amy Jordan                45  Crescent Hill                   47.96  
  4 Patti Johnson             46 Cedar City                       55.99  
  5 Gail O'Malley             49 Wildcat Masters                1:10.74  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:12.70   7/27/1997 Laura Val                                  
  45-49 Meet: # 1:21.23      8/1998 Ann H. Guins, Great Ohio                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mag Bowen                 46 O*H*I*O                        1:26.07  
  2 Mary Graves               48 Lakeside Masters               1:41.68  
  3 Amy Jordan                45  Crescent Hill                 1:46.10  
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:38.04   8/19/2001 Patty Landers                              
  45-49 Meet: # 2:56.28      8/1986 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michele Pujalet Devitt    47 Southwest Ohio                 3:05.64  
                1:31.92   3:05.64 (1:33.72)                                        
  2 Mary Graves               48 Lakeside Masters               3:35.38  
                1:44.37   3:35.38 (1:51.01)                                        
  3 Amy Jordan                45  Crescent Hill                 3:49.45  
                1:52.20   3:49.45 (1:57.25)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 36.97   5/29/1994 Susan Roy                                    
  45-49 Meet: # 39.02      8/1987 Dorothy Burke, St Louis Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cheryl Gettelfinger       47 IndySwimFit                      42.16  
  2 Katherine Stephenson      47 Great Ohio                       47.17  
  3 Patti Johnson             46 Cedar City                     1:01.90  
  4 Gail O'Malley             49 Wildcat Masters                1:09.58  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:21.72   8/18/2002 Melinda Mann                               
  45-49 Meet: # 1:28.55      8/2001 Gayle Tanner, Waynesboro                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michele Pujalet Devitt    47 Southwest Ohio                 1:36.39  
  2 Katherine Stephenson      47 Great Ohio                     1:46.54  
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:57.24   8/19/2001 Colette Crabbe                             
  45-49 Meet: # 3:10.33      8/2001 Gayle Tanner, Waynesboro                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda Schmitt           46 Lakeside Masters               3:34.48  
                1:43.63   3:34.48 (1:50.85)                                        
  2 Janice Kregor             48 Wildcat Masters                4:15.65  
                2:03.64   4:15.65 (2:12.01)                                        
  3 Gail O'Malley             49 Wildcat Masters                4:42.33  
                2:19.17   4:42.33 (2:23.16)                                        
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: * 30.40   8/18/2002 Robin Parisi                                 
  45-49 Meet: # 33.70      8/1998 Mary Ann Stevens, Greater Indian             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pam Martin                47 Lakeside Masters                 34.23  
  2 Cheryl Gettelfinger       47 IndySwimFit                      40.57  
  3 Teresa Walther            45  Crescent Hill                   47.02  
  4 Janice Kregor             48 Wildcat Masters                  58.31  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:08.02   8/23/1998 Laura Val                                  
  45-49 Meet: # 1:14.43      8/1998 Mary Ann Stevens, Greater Indiana          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pam Martin                47 Lakeside Masters               1:17.67  
  2 Teresa Walther            45  Crescent Hill                 1:49.06  
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:31.37   8/23/1998 Laura Val                                  
  45-49 Meet: # 2:45.43      8/1987 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michele Pujalet Devitt    47 Southwest Ohio                 2:59.54  
                1:20.52   2:59.54 (1:39.02)                                        
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:35.74   8/17/2003 Colette Crabbe                             
  45-49 Meet: # 2:47.91      8/1987 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pam Martin                47 Lakeside Masters               2:54.74  
                1:24.83   2:54.74 (1:29.91)                                        
  2 Teresa Walther            45  Crescent Hill                 3:37.56  
                1:45.13   3:37.56 (1:52.43)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 28.22   8/18/2001 Laura Val                                    
  50-54 Meet: # 30.96      8/2003 Pam Cobb, Excel-                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sally Guthrie             54 Michigan Masters                 33.69  
  2 Wendy Medley              50 Lakeside Masters                 37.30  
  3 Cynthia Gimse             51 Illinois Masters                 50.91  
  4 Barbara Conyer            53 Swim Kentucky                    55.62  
  5 Patsy Kaelin              53 Lakeside Masters                 57.03  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:01.13   8/19/2001 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 1:07.73      8/2003 Pam Cobb, Excel-                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sally Guthrie             54 Michigan Masters               1:12.18  
  2 Wendy Medley              50 Lakeside Masters               1:22.50  
  3 Cynthia Gimse             51 Illinois Masters               1:51.11  
  4 Patsy Kaelin              53 Lakeside Masters               2:19.37  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:15.37   8/17/2001 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 2:41.78      8/2003 Pam Cobb, Excel-                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joan Byrne                50 IndySwimFit                    2:46.93  
                1:20.97   2:46.93 (1:25.96)                                        
  2 Wendy Medley              50 Lakeside Masters               3:04.43  
                1:27.85   3:04.43 (1:36.58)                                        
  3 Cynthia Gimse             51 Illinois Masters               4:08.33  
                2:03.20   4:08.33 (2:05.13)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 4:47.93   7/14/2002 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 5:20.22      8/1993 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sally Guthrie             54 Michigan Masters               5:44.44  
                1:20.84   2:48.18 (1:27.34)   4:16.34 (1:28.16)   5:44.44 (1:28.10)
  2 Joan Byrne                50 IndySwimFit                    5:51.87  
                1:21.21   2:49.83 (1:28.62)   4:21.23 (1:31.40)   5:51.87 (1:30.64)
  3 Wendy Medley              50 Lakeside Masters               6:29.24  
                1:31.43   3:10.53 (1:39.10)   4:49.93 (1:39.40)   6:29.24 (1:39.31)
  4 Cynthia Gimse             51 Illinois Masters               8:36.23  
                2:06.59   4:19.02 (2:12.43)   6:29.32 (2:10.30)   8:36.23 (2:06.91)
  5 Patsy Kaelin              53 Lakeside Masters              10:14.77  
                2:28.52   5:06.12 (2:37.60)   7:44.03 (2:37.91)  10:14.77 (2:30.74)
 
Women 50-54 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joan Byrne                50 IndySwimFit                   12:03.26  
  2 Patsy Kaelin              53 Lakeside Masters              22:31.53  
 
Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 19:08.69   7/15/2001 Laura Val                                 
  50-54 Meet: # 21:10.78      8/1993 Ardeth Mueller, St Louis Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joan Byrne                50 IndySwimFit                   23:00.04  
                1:21.91   2:51.09 (1:29.18)   4:21.90 (1:30.81)   5:52.87 (1:30.97)
      7:24.44 (1:31.57)   8:56.25 (1:31.81)  10:29.48 (1:33.23)  12:03.26 (1:33.78)
     13:37.78 (1:34.52)  15:12.06 (1:34.28)  16:46.08 (1:34.02)  18:20.02 (1:33.94)
     19:54.53 (1:34.51)  21:28.35 (1:33.82)  23:00.04 (1:31.69)                    
  2 Patsy Kaelin              53 Lakeside Masters              42:47.00  
                2:31.27   5:15.44 (2:44.17)   8:01.13 (2:45.69)  10:49.80 (2:48.67)
     13:39.20 (2:49.40)  16:38.26 (2:59.06)  19:37.02 (2:58.76)  22:31.53 (2:54.51)
     25:27.43 (2:55.90)  28:24.17 (2:56.74)  31:21.60 (2:57.43)  34:18.21 (2:56.61)
     37:09.86 (2:51.65)  40:10.72 (3:00.86)  42:47.00 (2:36.28)                    
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 32.87   8/18/2002 J Swagerty-Hill                              
  50-54 Meet: # 39.41      8/1987 Ann Champ, Unattached                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann Guins                 51 O*H*I*O                          37.27# 
  2 Eileen Davis              51 Greater Indiana                  50.11  
  3 Cynthia Gimse             51 Illinois Masters               1:09.36  
  4 Barbara Conyer            53 Swim Kentucky                  1:20.86  
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:14.44   8/18/2002 J Swagerty-Hill                            
  50-54 Meet: # 1:25.61      8/1993 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ann Guins                 51 O*H*I*O                        1:23.64# 
  2 Debbie Utz                51 Lakeside Masters               1:48.08  
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:46.81   7/14/2002 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 3:13.82      8/1997 Mary Pohlmann, Illinois Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joan Byrne                50 IndySwimFit                    3:16.30  
                1:36.24   3:16.30 (1:40.06)                                        
  2 Debbie Utz                51 Lakeside Masters               3:46.92  
                1:53.55   3:46.92 (1:53.37)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 38.69   8/20/2000 Susan Jones-Roy                              
  50-54 Meet: # 39.20      8/2001 Alice Wright-Belknap, Lakeside Masters       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alice Wright-Belknap      54 Lakeside Masters                 44.26  
  2 Patsy Kaelin              53 Lakeside Masters               1:17.18  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:26.45   8/19/2001 Dot Munger                                 
  50-54 Meet: # 1:30.08      8/2001 Alice Wright-Belknap, Lakeside Masters     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alice Wright-Belknap      54 Lakeside Masters               1:38.71  
  2 Sally Guthrie             54 Michigan Masters               1:45.74  
  3 Debbie Utz                51 Lakeside Masters               1:48.72  
  4 Cynthia Gimse             51 Illinois Masters               2:20.88  
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 3:09.09   6/18/2000 Susan Jones-Roy                            
  50-54 Meet: # 3:20.68      8/1990 Dorothy Burke, St Louis Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melinda Smith             52 O*H*I*O                        3:42.78  
                1:46.22   3:42.78 (1:56.56)                                        
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
50-54 Nation: * 30.72   8/19/2001 Laura Val                                    
  50-54 Meet: # 35.77      8/1994 Irene David, Lincoln Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joan Byrne                50 IndySwimFit                      38.77  
  2 Sally Guthrie             54 Michigan Masters                 40.12  
  3 Alice Wright-Belknap      54 Lakeside Masters                 43.11  
  4 Melinda Smith             52 O*H*I*O                          43.29  
  5 Wendy Medley              50 Lakeside Masters                 46.12  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:07.81   8/17/2001 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 1:15.32      8/1993 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sally Guthrie             54 Michigan Masters               1:33.07  
  2 Debbie Utz                51 Lakeside Masters               1:49.91  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:41.31   7/14/2002 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 3:20.93      8/1997 Mary Pohlmann, Illinois Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Debbie Utz                51 Lakeside Masters               3:38.75  
                1:50.90   3:38.75 (1:47.85)                                        
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
50-54 Nation: * 5:42.80   7/14/2002 Laura Val                                  
  50-54 Meet: # 6:59.83      8/1990 Dorothy Burke, St Louis Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wendy Medley              50 Lakeside Masters               7:31.07  
                1:52.16   3:53.57 (2:01.41)   5:56.56 (2:02.99)   7:31.07 (1:34.51)
  2 Debbie Utz                51 Lakeside Masters               7:33.77  
                1:53.95   3:53.67 (1:59.72)   5:54.51 (2:00.84)   7:33.77 (1:39.26)
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 30.83   8/10/1997 Ardeth Mueller                               
  55-59 Meet: # 30.83      8/1997 Ardeth Mueller, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne Huntington           56  Crescent Hill                   44.44  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:09.55   8/17/2003 F Williamson                               
  55-59 Meet: # 1:11.18      8/1997 Ardeth Mueller, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Herner              56 Greater Indiana                1:26.47  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:33.60   8/17/2003 F Williamson                               
  55-59 Meet: # 2:59.13      8/1997 Susan Bradley-Cox, Wildcat Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Pohlmann             59 Illinois Masters               3:02.63  
                1:29.63   3:02.63 (1:33.00)                                        
  2 Susan Herner              56 Greater Indiana                3:12.69  
                1:32.04   3:12.69 (1:40.65)                                        
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 5:25.59   7/19/1997 Ardeth Mueller                             
  55-59 Meet: # 6:16.03      8/2001 Mary Pohlmann, Illinois Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Pohlmann             59 Illinois Masters               6:19.71  
                1:31.09   3:08.50 (1:37.41)   4:44.93 (1:36.43)   6:19.71 (1:34.78)
 
Women 55-59 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Paris               58 Swim Kentucky                 18:10.21  
 
Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 21:09.91   8/10/1997 Ardeth Mueller                            
  55-59 Meet: # 21:09.91      8/1997 Ardeth Mueller, St Louis Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Paris               58 Swim Kentucky                 34:13.83  
                2:05.07   4:23.80 (2:18.73)   6:41.27 (2:17.47)   8:57.02 (2:15.75)
     11:12.98 (2:15.96)  13:30.55 (2:17.57)  15:50.75 (2:20.20)  18:10.21 (2:19.46)
     20:30.28 (2:20.07)  22:47.67 (2:17.39)  25:06.90 (2:19.23)  27:26.90 (2:20.00)
     29:44.10 (2:17.20)  32:04.56 (2:20.46)  34:13.83 (2:09.27)                    
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 35.55   3/29/2002 B Barnett-Sallee                             
  55-59 Meet: # 44.34      8/1990 Ann Champ, Unattached                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Pohlmann             59 Illinois Masters                 44.29# 
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:17.51   3/30/2002 B Barnett-Sallee                           
  55-59 Meet: # 1:31.09      8/2001 Mary Pohlmann, Illinois Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Pohlmann             59 Illinois Masters               1:34.35  
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:51.07   3/27/2002 B Barnett-Sallee                           
  55-59 Meet: # 3:14.33      8/2002 Mary Pohlmann, Illinois Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Pohlmann             59 Illinois Masters               3:18.33  
                1:37.38   3:18.33 (1:40.95)                                        
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 39.91   8/18/1991 Jayne Bruner                                 
  55-59 Meet: # 46.67      8/1995 Dorothy A. Burke, St Louis Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne Huntington           56  Crescent Hill                   49.93  
  2 Diane Bellafronto         57  Crescent Hill                   59.95  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:29.88   8/23/1992 Jayne Bruner                               
  55-59 Meet: # 1:40.57      8/1995 Dorothy A. Burke, St Louis Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne Huntington           56  Crescent Hill                 1:55.77  
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 3:19.16   8/23/1998 Joann Leilich                              
  55-59 Meet: # 3:34.35      8/1995 Dorothy A. Burke, St Louis Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anne Huntington           56  Crescent Hill                 4:11.60  
                1:57.65   4:11.60 (2:13.95)                                        
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
55-59 Nation: * 3:01.54   3/25/2002 B Barnett-Sallee                           
  55-59 Meet: # 3:27.88      8/2001 Mary Pohlmann, Illinois Master             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mary Pohlmann             59 Illinois Masters               3:37.01  
                1:43.59   3:37.01 (1:53.42)                                        
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
60-64 Nation: * 35.62   8/18/2002 Joy Ward                                     
  60-64 Meet: # 45.62      8/1999 Beverly J. Myers, Michigan Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Meyers              62 IndySwimFit                      43.52# 
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
60-64 Nation: * 3:09.34   7/13/2003 Jackie Marr                                
  60-64 Meet: # 3:45.40      8/2000 Susan Bradley-Cox, Wildcat Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Meyers              62 IndySwimFit                    3:36.61# 
                1:44.67   3:36.61 (1:51.94)                                        
 
Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
60-64 Nation: * 6:36.99   7/13/2003 Jackie Marr                                
  60-64 Meet: # 7:35.72    8/9/2003 Susan Meyers, Indy SwimFit-                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Susan Meyers              62 IndySwimFit                    7:47.62  
                1:56.87   3:59.56 (2:02.69)   6:03.44 (2:03.88)   7:47.62 (1:44.18)
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 33.55   8/20/2000 Jayne Bruner                                 
  65-69 Meet: # 40.42      8/2000 Beverly Myers, Michigan Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              68 Michigan Masters                 46.66  
 
Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 2:48.51    7/5/1992 Clara Walker                               
  65-69 Meet: # 3:49.48      8/2002 Laura Gogola, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              68 Michigan Masters               3:50.93  
                1:52.70   3:50.93 (1:58.23)                                        
 
Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 5:54.90   8/23/1998 Lavelle Stoinoff                           
  65-69 Meet: # 7:46.52      8/1999 Mary Ann Haragan, Lakeside Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              68 Michigan Masters               8:08.00  
                1:57.45   4:02.20 (2:04.75)   6:07.39 (2:05.19)   8:08.00 (2:00.61)
 
Women 65-69 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              68 Michigan Masters              16:46.80  
 
Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 23:42.01   7/26/1998 Lavelle Stoinoff                          
  65-69 Meet: # 27:17.50      8/2003 Susan Bradley-Cox, Wildcat Masters        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              68 Michigan Masters              31:34.22  
                1:58.77   4:05.50 (2:06.73)   6:13.21 (2:07.71)   8:21.23 (2:08.02)
     10:27.52 (2:06.29)  12:33.99 (2:06.47)  14:39.78 (2:05.79)  16:46.80 (2:07.02)
     18:53.59 (2:06.79)  21:01.08 (2:07.49)  23:08.27 (2:07.19)  25:15.67 (2:07.40)
     27:24.33 (2:08.66)  29:33.36 (2:09.03)  31:34.22 (2:00.86)                    
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
65-69 Nation: * 45.22   8/18/2001 Jayne Bruner                                 
  65-69 Meet: # 49.41      8/2000 Beverly Myers, Michigan Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              68 Michigan Masters               1:10.86  
 
Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
65-69 Nation: * 39.18   7/28/1996 Gail Roper                                   
  65-69 Meet: # 45.35      8/2000 Beverly Myers, Michigan Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Laura Gogola              68 Michigan Masters               1:04.47  
 
Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:19.94   8/23/1999 Gail Roper                                 
  70-74 Meet: # 1:40.56      8/2001 Carol Ferguson, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce Voit                70 Lakeside Masters               2:20.58  
 
Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 3:49.84   8/19/2001 Ann Hirsch                                 
  70-74 Meet: # 4:07.51      8/1994 Regan Kenner, St Louis Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce Voit                70 Lakeside Masters               5:11.19  
                2:32.27   5:11.19 (2:38.92)                                        
 
Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
70-74 Nation: * 3:32.94    8/8/1999 Gail Roper                                 
  70-74 Meet: # 4:08.61      8/1996 Lois Nochman, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Joyce Voit                70 Lakeside Masters               5:51.29  
                3:18.49   5:51.29 (2:32.80)                                        
 
Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: *   42.29   8/18/2002 Margery Meyer                              
  80-84 Meet: # 1:10.07      8/1995 Meme Habich, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         80 Michigan Masters                 51.02# 
 
Women 80-84 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         80 Michigan Masters              17:35.79  
 
Women 80-84 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 29:35.03   8/18/2002 Margery Meyer                             
  80-84 Meet: # 46:47.97      8/1991 Edith Hendry, St Louis Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         80 Michigan Masters              33:05.83# 
                2:02.33   4:14.13 (2:11.80)   6:28.41 (2:14.28)   8:41.96 (2:13.55)
     10:56.03 (2:14.07)  13:10.25 (2:14.22)  15:23.42 (2:13.17)  17:35.79 (2:12.37)
     19:48.61 (2:12.82)  22:00.55 (2:11.94)  24:14.35 (2:13.80)  26:29.89 (2:15.54)
     28:44.30 (2:14.41)  30:57.11 (2:12.81)  33:05.83 (2:08.72)                    
 
Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
80-84 Nation: *   56.34   8/18/2001 Betty Christian                            
  80-84 Meet: # 1:15.76      8/1999 Edith Glusac, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Lois Kivi Nochman         80 Michigan Masters                    DQ  
 
Women 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
80-84 Nation: * 2:14.23   3/27/2002 Betty Christian                            
  80-84 Meet: # 2:43.43      8/1999 Edith Glusac, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         80 Michigan Masters               2:28.40# 
 
Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
80-84 Nation: * 1:02.26   8/20/2000 Doris Russell                              
  80-84 Meet: # 1:29.94      8/2001 Edith Glusac, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         80 Michigan Masters                 58.09* 
 
Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
80-84 Nation: * 4:41.09   8/27/1995 Maria Lenk Zigler                          
  80-84 Meet: # 6:31.49      8/2001 Edith Glusac, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lois Kivi Nochman         80 Michigan Masters               4:33.58* 
 
Women 90-94 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
90-94 Nation: *   55.76   8/25/1996 Aileen Soule                               
  90-94 Meet: # 1:33.18      8/2003 Dorothy Riordan, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dorothy Riordan           92 Lakeside Masters               1:35.34  
 
Women 90-94 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
90-94 Nation: * 2:19.62   8/25/1996 Aileen Soule                               
  90-94 Meet: # 3:31.30      8/2002 Dorothy Riordan, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dorothy Riordan           92 Lakeside Masters               3:52.99  
 
Women 90-94 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
90-94 Nation: * 1:03.49   8/25/1996 Aileen Soule                               
  90-94 Meet: # 1:54.35      8/2003 Dorothy Riordan, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dorothy Riordan           92 Lakeside Masters               2:05.33  
 
Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
19-24 Nation: * 23.19    7/8/2001 Jerrod Kappler                               
  19-24 Meet: # 24.28      8/2001 Jerrod Kappler, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kyle Tingle               24 UNAT                             28.69  
  2 Mitchell Reinhart         23 Lakeside Masters                 28.85  
  3 Pedro Falconi-Cardenas    21  Crescent Hill                   29.01  
  4 Jose Manuel Nieto         24  Crescent Hill                   29.49  
  5 Chris Tingley             22 Lakeside Masters                 30.54  
 
Men 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
19-24 Nation: * 51.81   7/11/1999 Joe Tristan                                  
  19-24 Meet: # 53.58      8/2001 Jerrod Kappler, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell Reinhart         23 Lakeside Masters               1:06.53  
 
Men 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
19-24 Nation: * 4:08.73   8/27/1995 Brad Winsor                                
  19-24 Meet: # 4:24.80      8/2001 Jerrod Kappler, Crescent Hill              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell Reinhart         23 Lakeside Masters               5:37.48  
                1:14.46   2:40.17 (1:25.71)   4:08.85 (1:28.68)   5:37.48 (1:28.63)
 
Men 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 27.43   8/27/1995 David Lawson                                 
  19-24 Meet: # 30.34      8/2002 Chris Tingley, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chris Tingley             22 Lakeside Masters                 31.79  
  2 Kyle Tingle               24 UNAT                             35.17  
 
Men 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 1:00.37   8/27/1995 David Lawson                               
  19-24 Meet: # 1:04.48      8/2002 Chris Tingley, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chris Tingley             22 Lakeside Masters               1:08.84  
  2 Kyle Tingle               24 UNAT                           1:19.39  
 
Men 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 2:13.60   6/15/1997 Joe Tristan                                
  19-24 Meet: # 2:20.99      8/2002 Paul Graves, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chris Tingley             22 Lakeside Masters               2:34.48  
                1:15.75   2:34.48 (1:18.73)                                        
  2 Kyle Tingle               24 UNAT                           2:54.62  
                1:22.40   2:54.62 (1:32.22)                                        
 
Men 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 30.10        1987 Josh Amato                                   
  19-24 Meet: # 32.10      8/2001 Donald Smith, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pedro Falconi-Cardenas    21  Crescent Hill                   36.40  
  2 Chris Tingley             22 Lakeside Masters                 38.37  
  3 Kyle Tingle               24 UNAT                             41.72  
 
Men 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 1:06.61   7/23/1988 James Surowiec                             
  19-24 Meet: # 1:11.43      8/2001 Donald Smith, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pedro Falconi-Cardenas    21  Crescent Hill                 1:25.91  
 
Men 19-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
19-24 Nation: * 2:25.57   7/25/1999 Kevin Raab                                 
  19-24 Meet: # 2:42.29      8/2003 Paul Graves, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Pedro Falconi-Cardenas    21  Crescent Hill                      DQ  
                1:26.06        DQ (1:37.61)                                        
 
Men 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
19-24 Nation: * 25.44   7/16/2000 Nei-Kuan Chia                                
  19-24 Meet: # 25.65      8/2001 Jerrod Kappler, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jose Manuel Nieto         24  Crescent Hill                   29.50  
  2 Mitchell Reinhart         23 Lakeside Masters                 31.05  
  3 Pedro Falconi-Cardenas    21  Crescent Hill                   31.07  
 
Men 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
19-24 Nation: * 57.10   8/27/1995 Brad Budney                                  
  19-24 Meet: # 59.70      8/2001 Jerrod Kappler, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jose Manuel Nieto         24  Crescent Hill                 1:05.20  
  2 Mitchell Reinhart         23 Lakeside Masters               1:14.12  
 
Men 19-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
19-24 Nation: * 2:09.39    8/5/1995 Ry Beville                                 
  19-24 Meet: # 2:19.32      8/2000 Jose' Nieto, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jose Manuel Nieto         24  Crescent Hill                 2:28.70  
                1:09.95   2:28.70 (1:18.75)                                        
 
Men 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
19-24 Nation: * 2:14.08   8/23/1992 Greg Mackem                                
  19-24 Meet: # 2:18.50      8/2003 Paul Graves, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chris Tingley             22 Lakeside Masters               2:42.42  
                1:15.96   2:42.42 (1:26.46)                                        
  2 Kyle Tingle               24 UNAT                           2:53.15  
                1:20.76   2:53.15 (1:32.39)                                        
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 22.59   8/28/1983 Kevin Deforrest                              
  25-29 Meet: # 25.06      8/1982 Tom Evans, Lexington                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod Kappler            27 Lakeside Masters                 23.60# 
  2 Aaron Terry               26  Crescent Hill                   30.04  
  3 Christopher Ciliberto     26  Crescent Hill                   31.07  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 50.74   8/13/2000 Nick Shackell                                
  25-29 Meet: # 55.94      8/1990 Mark Stockwell, Music City                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod Kappler            27 Lakeside Masters                 53.05# 
  2 Aaron Terry               26  Crescent Hill                 1:04.61  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 1:51.00   3/12/1996 John Keppeler                              
  25-29 Meet: # 2:10.18      8/1995 Dale Mercker, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod Kappler            27 Lakeside Masters               2:08.53# 
                1:01.54   2:08.53 (1:06.99)                                        
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
25-29 Nation: * 4:00.98   8/18/2002 Honza Vitazka                              
  25-29 Meet: # 4:38.08      8/1995 Dale Mercker, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod Kappler            27 Lakeside Masters               4:33.13# 
                1:02.47   2:13.83 (1:11.36)   3:25.66 (1:11.83)   4:33.13 (1:07.47)
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 27.42   8/22/1993 Robert Hauck                                 
  25-29 Meet: # 29.80      8/1994 Tony Siebel, Crescent Hill                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nils Lofgren              25 Lakeside Masters                 33.46  
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 28.98   8/18/1997 Seth Van Neerden                             
  25-29 Meet: # 33.87      8/2003 Kyle Gilliam, UNAT-                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Christopher Ciliberto     26  Crescent Hill                   38.40  
  2 Aaron Terry               26  Crescent Hill                   40.94  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
25-29 Nation: * 1:04.60   7/30/1989 David Lundberg                             
  25-29 Meet: # 1:12.26      8/1993 Bob Jennings, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Christopher Ciliberto     26  Crescent Hill                 1:27.97  
  2 Aaron Terry               26  Crescent Hill                 1:37.52  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
25-29 Nation: * 25.16        1984 Deforrest/Bottom                             
  25-29 Meet: # 27.36      8/1996 Jeff Feltzer, Crescent Hill                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod Kappler            27 Lakeside Masters                 26.01# 
  2 Nils Lofgren              25 Lakeside Masters                 28.08  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
25-29 Nation: *   55.35   8/18/2002 Honza Vitazka                              
  25-29 Meet: # 1:01.67      8/1982 Chris Lamothe, Jordan YMCA                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarrod Kappler            27 Lakeside Masters               1:00.43# 
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
25-29 Nation: * 2:06.33   8/18/2002 Honza Vitazka                              
  25-29 Meet: # 2:25.70      8/1993 Bob Jennings, Michigan Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Christopher Ciliberto     26  Crescent Hill                 3:12.76  
                1:34.19   3:12.76 (1:38.57)                                        
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 22.80   3/12/1996 Robert Peel                                  
  30-34 Meet: # 25.56      8/1985 Dave Koenig, Lakeside Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                33  Crescent Hill                   26.87  
  2 Paul Widman               31  Crescent Hill                   27.19  
  3 Brad Schmied              32  Crescent Hill                   29.45  
  4 Glen Jaworski             34  Crescent Hill                   30.13  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 51.50   7/12/1991 Rowdy Gaines                                 
  30-34 Meet: # 57.69      8/2002 Christopher Waldhart, Alamo Area Aq-S        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                33  Crescent Hill                   58.18  
  2 Chris Meadows             34 Lakeside Masters               1:16.64  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 1:54.04   7/15/1990 Rowdy Gaines                               
  30-34 Meet: # 2:06.32      8/2003 Matt Keller, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                33  Crescent Hill                 2:12.25  
                1:05.35   2:12.25 (1:06.90)                                        
  2 Paul Widman               31  Crescent Hill                 2:39.94  
                1:18.98   2:39.94 (1:20.96)                                        
  3 Chris Meadows             34 Lakeside Masters               2:52.47  
                1:24.53   2:52.47 (1:27.94)                                        
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
30-34 Nation: * 4:05.61   8/11/2002 Erik Hochstein                             
  30-34 Meet: # 4:20.06      8/2003 Matt Keller, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glen Jaworski             34  Crescent Hill                 5:55.93  
                1:24.24   2:56.05 (1:31.81)   4:27.44 (1:31.39)   5:55.93 (1:28.49)
  2 David Redinger            31  Crescent Hill                 5:58.28  
                1:22.37   2:54.40 (1:32.03)   4:27.80 (1:33.40)   5:58.28 (1:30.48)
  3 Chris Meadows             34 Lakeside Masters               6:15.31  
                1:30.17   3:06.11 (1:35.94)   4:41.72 (1:35.61)   6:15.31 (1:33.59)
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 27.26    7/9/1994 Sean Murphy                                  
  30-34 Meet: # 30.54      8/1985 Steve Stocksdale, Lexington Master           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brad Schmied              32  Crescent Hill                   33.95  
  2 Paul Widman               31  Crescent Hill                   35.41  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
30-34 Nation: *   58.66    7/9/1994 Sean Murphy                                
  30-34 Meet: # 1:05.81      8/2002 Christopher Waldhart, Alamo Area Aq-S      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                33  Crescent Hill                 1:12.73  
 
Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 29.42    7/5/1992 David Guthrie                                
  30-34 Meet: # 32.77      8/1993 Robert Peck, Western Kentucky                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Paul Widman               31  Crescent Hill                   39.05  
  2 Brad Schmied              32  Crescent Hill                   39.96  
 
Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
30-34 Nation: * 1:05.64   8/23/1998 Seth Van Neerden                           
  30-34 Meet: # 1:12.21      8/2002 Abraham Solano, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glen Jaworski             34  Crescent Hill                 1:30.70  
 -- Scott Dick                33  Crescent Hill                      DQ  
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
30-34 Nation: * 25.16    7/8/2000 Brian Alderman                               
  30-34 Meet: # 28.26      8/1991 Peter Edwards, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Fero                 34 Greater Indiana                  30.30  
  2 Paul Widman               31  Crescent Hill                   30.43  
 
Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
30-34 Nation: *   56.64  10/15/1988 Mike Bottom                                
  30-34 Meet: # 1:03.88      8/2002 Christopher Waldhart, Alamo Area Aq-S      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott Dick                33  Crescent Hill                 1:04.92  
  2 John Fero                 34 Greater Indiana                1:11.67  
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
30-34 Nation: * 2:09.69   8/18/1991 David Lundburg                             
  30-34 Meet: # 2:23.63      8/2002 Abraham Solano, Lakeside Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Fero                 34 Greater Indiana                2:44.11  
                1:13.37   2:44.11 (1:30.74)                                        
  2 Paul Widman               31  Crescent Hill                 2:44.47  
                1:17.39   2:44.47 (1:27.08)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 24.02   8/23/1998 James Lilley                                 
  35-39 Meet: # 25.33      8/1980 Bud Grell, Plantation                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian Maguire             35  Crescent Hill                   27.39  
  2 Robbie Allen              39 Lakeside Masters                 28.77  
  3 Larry Sackett             38 Indiana SE                       31.16  
  4 Larry Marko               39  Crescent Hill                   42.47  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 51.49   7/16/1995 Rowdy Gaines                                 
  35-39 Meet: # 59.29      8/1999 Michael Neal, Crescent Hill                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian Maguire             35  Crescent Hill                 1:03.18  
  2 William Polk              35  Crescent Hill                 1:06.66  
  3 Martin Bearden            38 Lakeside Masters               1:11.52  
  4 Larry Sackett             38 Indiana SE                     1:15.40  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 1:54.86   8/17/2001 Richard Saeger                             
  35-39 Meet: # 2:08.78      8/2002 Dale Mercker, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dale Mercker              37 Lakeside Masters               2:19.64  
                1:07.26   2:19.64 (1:12.38)                                        
  2 William Polk              35  Crescent Hill                 2:29.83  
                1:11.73   2:29.83 (1:18.10)                                        
  3 Martin Bearden            38 Lakeside Masters               2:42.50  
                1:16.97   2:42.50 (1:25.53)                                        
  4 Mark Gill                 36 Virginia Masters               2:42.70  
                1:16.27   2:42.70 (1:26.43)                                        
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 4:07.64   7/16/1995 Rowdy Gaines                               
  35-39 Meet: # 4:32.47      8/2002 Dale Mercker, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robbie Allen              39 Lakeside Masters               4:35.64  
                1:05.66   2:16.03 (1:10.37)   3:26.59 (1:10.56)   4:35.64 (1:09.05)
 
Men 35-39 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dale Mercker              37 Lakeside Masters               9:54.67  
  2 Martin Bearden            38 Lakeside Masters              12:30.97  
 
Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
35-39 Nation: * 16:37.34  11/13/1994 Rowdy Gaines                              
  35-39 Meet: # 18:31.22      8/2002 Dale Mercker, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin Bearden            38 Lakeside Masters              23:44.01  
                1:22.67   2:53.97 (1:31.30)   4:28.38 (1:34.41)   6:03.60 (1:35.22)
      7:40.21 (1:36.61)   9:17.45 (1:37.24)  10:54.66 (1:37.21)  12:30.97 (1:36.31)
     14:07.44 (1:36.47)  15:44.17 (1:36.73)  17:19.98 (1:35.81)  18:56.80 (1:36.82)
     20:33.69 (1:36.89)  22:09.10 (1:35.41)  23:44.01 (1:34.91)                    
 -- Dale Mercker              37 Lakeside Masters                    DQ  
                1:10.46   2:25.04 (1:14.58)   3:40.00 (1:14.96)   4:55.00 (1:15.00)
      6:10.11 (1:15.11)   7:25.23 (1:15.12)   8:39.89 (1:14.66)   9:54.67 (1:14.78)
     11:09.38 (1:14.71)  12:24.77 (1:15.39)  13:39.18 (1:14.41)  14:53.79 (1:14.61)
     16:09.01 (1:15.22)  17:24.00 (1:14.99)        DQ (1:14.66)                    
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 27.60    8/1/1999 J Clay Britt                                 
  35-39 Meet: # 30.51      8/1983 Bill Tingley, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian Maguire             35  Crescent Hill                   34.26  
  2 Donald Levy               39 St. Louis                        37.49  
  3 William Polk              35  Crescent Hill                   38.11  
  4 Larry Sackett             38 Indiana SE                       48.38  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
35-39 Nation: *   59.91   8/20/2000 Eric Ericson                               
  35-39 Meet: # 1:06.90      8/1985 Bill Tingley, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Donald Levy               39 St. Louis                      1:19.34  
  2 Mark Gill                 36 Virginia Masters               1:22.64  
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:07.16   7/29/2001 Ron Karnaugh                               
  35-39 Meet: # 2:33.88      8/1989 Bill Tingley, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robbie Allen              39 Lakeside Masters               2:46.59  
                1:22.70   2:46.59 (1:23.89)                                        
  2 Donald Levy               39 St. Louis                      2:49.33  
                1:24.01   2:49.33 (1:25.32)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 29.09   8/23/1998 Wally Dicks                                  
  35-39 Meet: # 34.10      8/2001 Anthony Thompson, Missouri Valley            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abraham Solano            35 Lakeside Masters                 32.25# 
  2 Dale Mercker              37 Lakeside Masters                 34.07# 
  3 Keenan Carver             38 Hopkins County Y                 38.21  
  4 Brian Maguire             35  Crescent Hill                   39.25  
  5 William Polk              35  Crescent Hill                   41.90  
  6 Larry Marko               39  Crescent Hill                   44.77  
  7 Larry Sackett             38 Indiana SE                       47.45  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 1:05.00    4/1/2000 Wally Dicks                                
  35-39 Meet: # 1:13.82      8/2003 Dale Mercker, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abraham Solano            35 Lakeside Masters               1:10.59# 
  2 Dale Mercker              37 Lakeside Masters               1:13.53# 
  3 Robbie Allen              39 Lakeside Masters               1:22.03  
  4 Larry Marko               39  Crescent Hill                 1:46.64  
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:21.87   7/29/2001 Ron Karnaugh                               
  35-39 Meet: # 2:43.67      8/2002 Dale Mercker, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Abraham Solano            35 Lakeside Masters               2:35.29# 
                1:16.05   2:35.29 (1:19.24)                                        
  2 Dale Mercker              37 Lakeside Masters               2:41.84# 
                1:17.17   2:41.84 (1:24.67)                                        
  3 Larry Marko               39  Crescent Hill                 3:57.12  
                1:46.24   3:57.12 (2:10.88)                                        
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
35-39 Nation: * 25.00   8/18/2002 Wade King                                    
  35-39 Meet: # 27.79      8/1998 Norman Schippert, Crescent Hill              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brian Maguire             35  Crescent Hill                   29.98  
  2 Keenan Carver             38 Hopkins County Y                 31.45  
  3 Larry Sackett             38 Indiana SE                       36.40  
 
Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:06.74   6/28/1996 Jeff Stuart                                
  35-39 Meet: # 2:29.27      8/1995 Michael Lemke, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robbie Allen              39 Lakeside Masters               2:33.63  
                1:12.85   2:33.63 (1:20.78)                                        
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
35-39 Nation: * 2:05.64   12/7/2002 Ron Karnaugh                               
  35-39 Meet: # 2:24.39      8/2003 Dale Mercker, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keenan Carver             38 Hopkins County Y               2:56.85  
                1:23.46   2:56.85 (1:33.39)                                        
 
Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
35-39 Nation: * 4:34.10   7/29/2001 Ron Karnaugh                               
  35-39 Meet: # 5:21.60      8/1990 Neil Wasserman, Southwest Ohio             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dale Mercker              37 Lakeside Masters               5:13.67# 
                1:08.85   2:36.15 (1:27.30)   4:01.30 (1:25.15)   5:13.67 (1:12.37)
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 24.14   7/13/2003 David Boatwright                             
  40-44 Meet: # 26.89      8/2000 Matthew Painter, Wildcat                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Sullivan           44 Lakeside Masters                 28.69  
  2 Dan Corley                43 Middle Tenn                      29.23  
  3 Greg Glish                43  Crescent Hill                   31.97  
  4 Mitch Wagner              43 Lakeside Masters                 37.64  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 53.78   8/23/1998 Jack Groselle                                
  40-44 Meet: # 56.26      8/2001 John Tudor, Virginia Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dan Corley                43 Middle Tenn                    1:05.42  
  2 John Miesner              43 Charleston Y                   1:09.02  
  3 Richard Babuka            44 Colonel Aquatics               1:12.19  
  4 Greg Glish                43  Crescent Hill                 1:14.28  
  5 Richard Segnitz           43 Wildcat Masters                1:18.34  
  6 Blake Graves              42 Middle Tenn                    1:22.99  
  7 Mitch Wagner              43 Lakeside Masters               1:28.21  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:58.61   8/17/2001 Paul Smith                                 
  40-44 Meet: # 2:14.37      8/1992 John Nolan, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Holmes             42  Crescent Hill                 2:12.96# 
                1:04.28   2:12.96 (1:08.68)                                        
  2 John Miesner              43 Charleston Y                   2:39.61  
                1:13.30   2:39.61 (1:26.31)                                        
  3 Mitch Wagner              43 Lakeside Masters               3:22.96  
                1:36.09   3:22.96 (1:46.87)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 4:15.57   8/19/2001 Brett Phillips                             
  40-44 Meet: # 4:46.52      8/1993 John Nolan, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Holmes             42  Crescent Hill                 4:43.08# 
                1:06.47   2:19.17 (1:12.70)   3:32.25 (1:13.08)   4:43.08 (1:10.83)
  2 Kirk Buese                44 Lakeside Masters               4:58.93  
                1:11.81   2:27.51 (1:15.70)   3:43.51 (1:16.00)   4:58.93 (1:15.42)
  3 Keith Haden               43 Shoals Sharks                  5:28.32  
                1:18.02   2:43.22 (1:25.20)   4:06.77 (1:23.55)   5:28.32 (1:21.55)
  4 John Miesner              43 Charleston Y                   5:52.54  
                1:15.36   2:43.95 (1:28.59)   4:18.83 (1:34.88)   5:52.54 (1:33.71)
  5 Mitch Wagner              43 Lakeside Masters               7:14.70  
                1:33.78   3:28.05 (1:54.27)   5:22.55 (1:54.50)   7:14.70 (1:52.15)
 
Men 40-44 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kirk Buese                44 Lakeside Masters              10:36.61  
  2 Bill Cox                  44 Ashland YMCA                  11:16.74  
  3 Michael Johmann           42  Crescent Hill                11:38.21  
  4 John Miesner              43 Charleston Y                  12:21.37  
  5 Mitch Wagner              43 Lakeside Masters              15:18.94  
 
Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
40-44 Nation: * 16:58.52   7/30/1995 Hess Yntema                               
  40-44 Meet: # 18:51.18      8/1992 John Nolan, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kirk Buese                44 Lakeside Masters              20:12.17  
                1:15.25   2:34.94 (1:19.69)   3:54.78 (1:19.84)   5:14.81 (1:20.03)
      6:34.97 (1:20.16)   7:54.92 (1:19.95)   9:15.47 (1:20.55)  10:36.61 (1:21.14)
     11:58.49 (1:21.88)  13:20.54 (1:22.05)  14:42.54 (1:22.00)  16:04.77 (1:22.23)
     17:28.37 (1:23.60)  18:51.94 (1:23.57)  20:12.17 (1:20.23)                    
  2 Bill Cox                  44 Ashland YMCA                  21:18.95  
                1:18.18   2:42.54 (1:24.36)   4:07.81 (1:25.27)   5:33.49 (1:25.68)
      6:59.01 (1:25.52)   8:24.81 (1:25.80)   9:50.80 (1:25.99)  11:16.74 (1:25.94)
     12:42.97 (1:26.23)  14:09.38 (1:26.41)  15:36.03 (1:26.65)  17:02.99 (1:26.96)
     18:28.63 (1:25.64)  19:54.39 (1:25.76)  21:18.95 (1:24.56)                    
  3 Michael Johmann           42  Crescent Hill                22:15.48  
                1:20.84   2:47.22 (1:26.38)   4:13.92 (1:26.70)   5:41.11 (1:27.19)
      7:09.62 (1:28.51)   8:37.98 (1:28.36)  10:07.89 (1:29.91)  11:38.21 (1:30.32)
     13:08.06 (1:29.85)  14:38.69 (1:30.63)  16:10.11 (1:31.42)  17:41.17 (1:31.06)
     19:13.47 (1:32.30)  20:45.66 (1:32.19)  22:15.48 (1:29.82)                    
  4 John Miesner              43 Charleston Y                  23:39.13  
                1:16.12   2:41.88 (1:25.76)   4:15.06 (1:33.18)   5:51.10 (1:36.04)
      7:28.17 (1:37.07)   9:05.95 (1:37.78)  10:42.82 (1:36.87)  12:21.37 (1:38.55)
     13:59.49 (1:38.12)  15:38.79 (1:39.30)  17:15.94 (1:37.15)  18:52.79 (1:36.85)
     20:29.73 (1:36.94)  22:06.12 (1:36.39)  23:39.13 (1:33.01)                    
  5 Mitch Wagner              43 Lakeside Masters              29:12.85  
                1:40.76   3:32.09 (1:51.33)   5:28.25 (1:56.16)   7:25.60 (1:57.35)
      9:22.57 (1:56.97)  11:22.00 (1:59.43)  13:19.93 (1:57.93)  15:18.94 (1:59.01)
     17:19.93 (2:00.99)  19:21.53 (2:01.60)  21:22.12 (2:00.59)  23:19.52 (1:57.40)
     25:15.83 (1:56.31)  27:15.13 (1:59.30)  29:12.85 (1:57.72)                    
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 27.88   8/18/2002 Clay Britt                                   
  40-44 Meet: # 31.22      8/2002 Greg Smith, UNAT -                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dan Corley                43 Middle Tenn                      39.79  
  2 Greg Glish                43  Crescent Hill                   43.15  
  3 Blake Graves              42 Middle Tenn                      45.93  
  4 Richard Babuka            44 Colonel Aquatics                 48.30  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:00.91   8/18/2002 Clay Britt                                 
  40-44 Meet: # 1:07.28      8/1994 Steve Stocksdale, Unattached               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Johmann           42  Crescent Hill                 1:24.76  
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:15.49   8/23/1999 William Specht                             
  40-44 Meet: # 2:31.91      8/1990 Bill Tingley, Lakeside Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Johmann           42  Crescent Hill                 3:06.09  
                1:31.31   3:06.09 (1:34.78)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 30.82    7/5/1992 Peder Dahlberg                               
  40-44 Meet: # 35.06      8/1999 John Vorhees, Crescent Hill                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Haden               43 Shoals Sharks                    38.43  
  2 Dan Corley                43 Middle Tenn                      43.78  
  3 Richard Babuka            44 Colonel Aquatics                 51.62  
  4 Richard Segnitz           43 Wildcat Masters                  53.50  
  5 Blake Graves              42 Middle Tenn                    1:10.27  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 1:08.01   8/20/2000 David Guthrie                              
  40-44 Meet: # 1:16.98      8/2002 Keith Shepherd, UNAT -                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Haden               43 Shoals Sharks                  1:25.97  
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:28.54   8/20/2000 David Guthrie                              
  40-44 Meet: # 2:51.92      8/2002 Keith Shepherd, UNAT -                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Haden               43 Shoals Sharks                  3:07.80  
                1:27.27   3:07.80 (1:40.53)                                        
  2 Bill Cox                  44 Ashland YMCA                   3:14.71  
                1:36.33   3:14.71 (1:38.38)                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
40-44 Nation: * 25.87   8/20/2000 Paul Smith                                   
  40-44 Meet: # 27.43      8/2001 John Tudor, Virginia Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Miesner              43 Charleston Y                     33.29  
  2 Michael Johmann           42  Crescent Hill                   33.58  
  3 Dan Corley                43 Middle Tenn                      35.72  
  4 Richard Babuka            44 Colonel Aquatics                 36.82  
  5 Richard Segnitz           43 Wildcat Masters                  38.44  
  6 Greg Glish                43  Crescent Hill                   42.16  
 
Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
40-44 Nation: *   57.57   8/17/2001 Paul Carter                                
  40-44 Meet: # 1:04.65      8/2002 Kirk Buese, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Michael Johmann           42  Crescent Hill                 1:13.26  
 
Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:07.82   8/18/2001 Dennis Baker                               
  40-44 Meet: # 2:25.62      8/1996 Neil Wasserman, Great Ohio                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Daniel Sullivan           44 Lakeside Masters               2:32.15  
                1:09.84   2:32.15 (1:22.31)                                        
  2 Michael Johmann           42  Crescent Hill                 2:43.22  
                1:16.69   2:43.22 (1:26.53)                                        
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
40-44 Nation: * 2:17.26   8/23/1999 James Sorensen                             
  40-44 Meet: # 2:34.04      8/2002 Kirk Buese, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Haden               43 Shoals Sharks                  2:50.26  
                1:23.20   2:50.26 (1:27.06)                                        
  2 Bill Cox                  44 Ashland YMCA                   2:54.50  
                1:24.21   2:54.50 (1:30.29)                                        
 
Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
40-44 Nation: * 4:53.03   7/30/1995 Hess Yntema                                
  40-44 Meet: # 5:12.90      8/1996 Neil Wasserman, Great Ohio                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bill Cox                  44 Ashland YMCA                   6:09.92  
                1:22.95   3:04.33 (1:41.38)   4:45.67 (1:41.34)   6:09.92 (1:24.25)
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 24.75   8/20/2000 Gary Schatz                                  
  45-49 Meet: # 25.90      8/2002 John Tudor, Virginia Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andy Saltzman             46 Great Evansville                 27.44  
  2 John Voorhees             46  Crescent Hill                   27.72  
  3 Matthew Painter           45 Wildcat Masters                  27.95  
  4 Bryan Reed                48 Wildcat Masters                  28.16  
  5 Barry Whaley              45 Lakeside Masters                 29.33  
  6 Sam Blythe                45 Lakeside Masters                 29.96  
  7 Bruce McLeod              46 Middle Tenn                      33.77  
  8 Tim Zuelke                46 Shoals Sharks                    35.54  
  9 Don Smith                 47 Swim Kentucky                    36.55  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 53.90   8/23/1999 Jack Groselle                                
  45-49 Meet: # 56.50      8/2002 John Tudor, Virginia Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andy Saltzman             46 Great Evansville                 59.38  
  2 John Voorhees             46  Crescent Hill                 1:02.48  
  3 Bryan Reed                48 Wildcat Masters                1:02.55  
  4 Matthew Painter           45 Wildcat Masters                1:04.09  
  5 Clay Gilbert              45  Crescent Hill                 1:04.71  
  6 Sam Blythe                45 Lakeside Masters               1:06.85  
  7 Bruce McLeod              46 Middle Tenn                    1:12.76  
  8 Tim Zuelke                46 Shoals Sharks                  1:23.61  
  9 Don Smith                 47 Swim Kentucky                  1:36.10  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:00.89   8/18/2002 Dan Stephenson                             
  45-49 Meet: # 2:12.18      8/2002 John Tudor, Virginia Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andy Saltzman             46 Great Evansville               2:10.92# 
                1:05.03   2:10.92 (1:05.89)                                        
  2 Matthew Painter           45 Wildcat Masters                2:22.94  
                1:09.87   2:22.94 (1:13.07)                                        
  3 Bryan Reed                48 Wildcat Masters                2:24.56  
                1:09.48   2:24.56 (1:15.08)                                        
  4 Ron Chlasta               47 Middle Tenn                    2:27.54  
                1:12.36   2:27.54 (1:15.18)                                        
  5 Sam Blythe                45 Lakeside Masters               2:31.87  
                1:13.08   2:31.87 (1:18.79)                                        
  6 Barry Whaley              45 Lakeside Masters               2:32.76  
                1:11.20   2:32.76 (1:21.56)                                        
  7 Tim Zuelke                46 Shoals Sharks                  3:12.64  
                1:32.08   3:12.64 (1:40.56)                                        
  8 Don Smith                 47 Swim Kentucky                  3:31.52  
                1:41.98   3:31.52 (1:49.54)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 4:21.13   8/18/2002 Dan Stephenson                             
  45-49 Meet: # 4:47.46      8/1995 John Nolan, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andy Saltzman             46 Great Evansville               4:37.59# 
                1:07.65   2:19.31 (1:11.66)   3:30.08 (1:10.77)   4:37.59 (1:07.51)
  2 Matthew Painter           45 Wildcat Masters                5:06.27  
                1:12.36   2:31.42 (1:19.06)   3:49.27 (1:17.85)   5:06.27 (1:17.00)
  3 Ron Chlasta               47 Middle Tenn                    5:09.87  
                1:12.79   2:31.36 (1:18.57)   3:51.40 (1:20.04)   5:09.87 (1:18.47)
  4 Clay Gilbert              45  Crescent Hill                 5:10.61  
                1:12.83   2:33.92 (1:21.09)   3:54.12 (1:20.20)   5:10.61 (1:16.49)
  5 Barry Whaley              45 Lakeside Masters               5:24.69  
                1:13.38   2:37.31 (1:23.93)   4:02.70 (1:25.39)   5:24.69 (1:21.99)
  6 Jimbo Martin Jr           46 Lakeside Masters               5:32.65  
                1:17.13   2:43.89 (1:26.76)   4:09.66 (1:25.77)   5:32.65 (1:22.99)
  7 Jeffrey Lucas             47 Charleston Y                   6:10.23  
                1:28.89   3:00.22 (1:31.33)   4:36.98 (1:36.76)   6:10.23 (1:33.25)
  8 Tim Zuelke                46 Shoals Sharks                  7:04.02  
                1:36.25   3:25.77 (1:49.52)   5:19.51 (1:53.74)   7:04.02 (1:44.51)
 
Men 45-49 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andy Saltzman             46 Great Evansville               9:49.73  
  2 Neil Wasserman            49 Southwest Ohio                 9:55.44  
  3 Ron Chlasta               47 Middle Tenn                   10:40.14  
  4 Clay Gilbert              45  Crescent Hill                11:03.09  
  5 Jimbo Martin Jr           46 Lakeside Masters              11:47.89  
  6 David Jones               46 Lakeside Masters              13:00.97  
  7 Jeffrey Lucas             47 Charleston Y                  13:03.16  
  8 Tim Zuelke                46 Shoals Sharks                 14:45.15  
 
Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
45-49 Nation: * 17:31.23   8/23/1998 Todd Bryan                                
  45-49 Meet: # 18:56.04      8/1994 John Nolan, Lakeside Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andy Saltzman             46 Great Evansville              18:47.44# 
                1:08.54   2:21.03 (1:12.49)   3:35.19 (1:14.16)   4:50.65 (1:15.46)
      6:06.49 (1:15.84)   7:21.32 (1:14.83)   8:35.44 (1:14.12)   9:49.73 (1:14.29)
     11:05.12 (1:15.39)  12:22.11 (1:16.99)  13:40.28 (1:18.17)  14:59.31 (1:19.03)
     16:17.83 (1:18.52)  17:35.28 (1:17.45)  18:47.44 (1:12.16)                    
  2 Neil Wasserman            49 Southwest Ohio                18:47.80# 
                1:07.33   2:20.70 (1:13.37)   3:35.04 (1:14.34)   4:50.24 (1:15.20)
      6:06.37 (1:16.13)   7:22.01 (1:15.64)   8:38.45 (1:16.44)   9:55.44 (1:16.99)
     11:13.24 (1:17.80)  12:31.15 (1:17.91)  13:48.70 (1:17.55)  15:06.05 (1:17.35)
     16:22.58 (1:16.53)  17:38.28 (1:15.70)  18:47.80 (1:09.52)                    
  3 Ron Chlasta               47 Middle Tenn                   20:19.45  
                1:15.20   2:34.77 (1:19.57)   3:54.20 (1:19.43)   5:13.91 (1:19.71)
      6:34.77 (1:20.86)   7:57.08 (1:22.31)   9:18.78 (1:21.70)  10:40.14 (1:21.36)
     12:02.06 (1:21.92)  13:24.61 (1:22.55)  14:47.54 (1:22.93)  16:10.51 (1:22.97)
     17:33.95 (1:23.44)  18:57.89 (1:23.94)  20:19.45 (1:21.56)                    
  4 Clay Gilbert              45  Crescent Hill                20:52.09  
                1:14.54   2:37.90 (1:23.36)   4:02.03 (1:24.13)   5:26.29 (1:24.26)
      6:50.55 (1:24.26)   8:14.77 (1:24.22)   9:38.72 (1:23.95)  11:03.09 (1:24.37)
     12:27.16 (1:24.07)  13:51.77 (1:24.61)  15:16.64 (1:24.87)  16:41.41 (1:24.77)
     18:06.50 (1:25.09)  19:30.71 (1:24.21)  20:52.09 (1:21.38)                    
  5 Jimbo Martin Jr           46 Lakeside Masters              22:31.93  
                1:17.19   2:41.99 (1:24.80)   4:10.62 (1:28.63)   5:41.15 (1:30.53)
      7:12.11 (1:30.96)   8:43.28 (1:31.17)  10:14.84 (1:31.56)  11:47.89 (1:33.05)
     13:19.82 (1:31.93)  14:52.93 (1:33.11)  16:24.37 (1:31.44)  17:56.78 (1:32.41)
     19:28.67 (1:31.89)  21:01.15 (1:32.48)  22:31.93 (1:30.78)                    
  6 David Jones               46 Lakeside Masters              24:28.75  
                1:30.07   3:08.01 (1:37.94)   4:46.91 (1:38.90)   6:26.17 (1:39.26)
      8:05.13 (1:38.96)   9:43.45 (1:38.32)  11:22.39 (1:38.94)  13:00.97 (1:38.58)
     14:40.42 (1:39.45)  16:20.54 (1:40.12)  18:00.34 (1:39.80)  19:39.77 (1:39.43)
     21:17.86 (1:38.09)  22:53.91 (1:36.05)  24:28.75 (1:34.84)                    
  7 Jeffrey Lucas             47 Charleston Y                  24:43.19  
                1:32.56   3:10.66 (1:38.10)   4:49.38 (1:38.72)   6:29.11 (1:39.73)
      8:07.12 (1:38.01)   9:45.59 (1:38.47)  11:24.51 (1:38.92)  13:03.16 (1:38.65)
     14:41.81 (1:38.65)  16:21.90 (1:40.09)  18:02.14 (1:40.24)  19:43.31 (1:41.17)
     21:25.19 (1:41.88)  23:07.26 (1:42.07)  24:43.19 (1:35.93)                    
  8 Tim Zuelke                46 Shoals Sharks                 27:36.83  
                1:39.60   3:30.78 (1:51.18)   5:23.47 (1:52.69)   7:17.20 (1:53.73)
      9:10.04 (1:52.84)  11:02.04 (1:52.00)  12:53.44 (1:51.40)  14:45.15 (1:51.71)
     16:37.35 (1:52.20)  18:27.92 (1:50.57)  20:19.10 (1:51.18)  22:10.73 (1:51.63)
     24:02.71 (1:51.98)  25:54.76 (1:52.05)  27:36.83 (1:42.07)                    
 
Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 29.18   2/10/2002 Peter Rocca                                  
  45-49 Meet: # 33.63      8/1995 William Tingley, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Charles Miesner           49 Lakeside Masters                 37.18  
  2 Bryan Reed                48 Wildcat Masters                  37.22  
 
Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:02.62   8/17/2003 Fritz Lehman                               
  45-49 Meet: # 1:10.26      8/2003 Steve Franklin, UNAT-                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Painter           45 Wildcat Masters                1:16.20  
  2 Keith Shepherd            45 Swim Kentucky                  1:17.74  
 
Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:19.07   8/17/2003 Fritz Lehman                               
  45-49 Meet: # 2:35.12      8/2003 Steve Franklin, UNAT-                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jimbo Martin Jr           46 Lakeside Masters               3:09.96  
                1:33.33   3:09.96 (1:36.63)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 31.54   8/23/1998 C Miltenberger                               
  45-49 Meet: # 36.07      8/1999 James Huguenard, Crescent Hill               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Voorhees             46  Crescent Hill                   35.80# 
  2 Barry Whaley              45 Lakeside Masters                 37.25  
  3 Jeffrey Lucas             47 Charleston Y                     37.53  
  4 Matthew Painter           45 Wildcat Masters                  38.51  
  5 Charles Miesner           49 Lakeside Masters                 40.09  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 1:10.27   8/17/2003 Gregory Oxley                              
  45-49 Meet: # 1:18.31      8/1999 James Huguenard, Crescent Hill             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Voorhees             46  Crescent Hill                 1:20.31  
  2 Jeffrey Lucas             47 Charleston Y                   1:24.85  
  3 Barry Whaley              45 Lakeside Masters               1:26.05  
  4 Clay Gilbert              45  Crescent Hill                 1:26.77  
  5 Don Smith                 47 Swim Kentucky                  1:53.84  
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:37.81   8/18/2002 Ron Schafer                                
  45-49 Meet: # 2:53.70      8/1999 James Huguenard, Crescent Hill             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jeffrey Lucas             47 Charleston Y                   3:07.57  
                1:27.16   3:07.57 (1:40.41)                                        
  2 Barry Whaley              45 Lakeside Masters               3:07.92  
                1:29.74   3:07.92 (1:38.18)                                        
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: * 26.12   8/11/2002 Paul Carter                                  
  45-49 Meet: # 27.83      8/2002 John Tudor, Virginia Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Voorhees             46  Crescent Hill                   29.57  
  2 Sam Blythe                45 Lakeside Masters                 31.07  
  3 Clay Gilbert              45  Crescent Hill                   31.34  
  4 Bryan Reed                48 Wildcat Masters                  32.38  
  5 Charles Miesner           49 Lakeside Masters                 32.58  
  6 George Vieth              49  Crescent Hill                   33.53  
  7 Dan Meek                  48 IndySwimFit                      33.93  
  8 Bruce McLeod              46 Middle Tenn                      37.63  
  9 Don Smith                 47 Swim Kentucky                    49.25  
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: *   56.42    8/4/2002 Paul Carter                                
  45-49 Meet: # 1:05.48      8/1995 David A. Tanner, Greater Indiana           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Voorhees             46  Crescent Hill                 1:08.01  
  2 Keith Shepherd            45 Swim Kentucky                  1:11.73  
  3 George Vieth              49  Crescent Hill                 1:21.01  
  4 Jimbo Martin Jr           46 Lakeside Masters               1:28.34  
 
Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:10.97   8/11/2002 Paul Carter                                
  45-49 Meet: # 2:36.79      8/1994 John Nolan, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Andy Saltzman             46 Great Evansville               2:45.76  
                1:15.13   2:45.76 (1:30.63)                                        
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
45-49 Nation: * 2:19.69   8/11/2002 Paul Carter                                
  45-49 Meet: # 2:28.83      8/2003 Steve Franklin, UNAT-                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keith Shepherd            45 Swim Kentucky                  2:39.18  
                1:15.46   2:39.18 (1:23.72)                                        
  2 Jimbo Martin Jr           46 Lakeside Masters               2:54.29  
                1:24.71   2:54.29 (1:29.58)                                        
  3 Dan Meek                  48 IndySwimFit                    3:17.30  
                1:34.00   3:17.30 (1:43.30)                                        
 
Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
45-49 Nation: * 5:06.32   8/11/2002 Gregory Dozer                              
  45-49 Meet: # 5:27.95      8/1994 John Nolan, Lakeside Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jimbo Martin Jr           46 Lakeside Masters               6:30.20  
                1:29.23   3:14.67 (1:45.44)   5:03.46 (1:48.79)   6:30.20 (1:26.74)
  2 Jeffrey Lucas             47 Charleston Y                   7:10.60  
                1:40.73   3:46.52 (2:05.79)   5:33.76 (1:47.24)   7:10.60 (1:36.84)
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 24.60   8/23/1998 Richard Abrahams                             
  50-54 Meet: # 27.95      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Keller              51  Crescent Hill                   29.90  
  2 Mark Kraemer              50 Swim Kentucky                    30.44  
  3 Randy Hartkemeyer         52 Middle Tenn                      31.56  
  4 Robert Boder              53 Charleston Y                     32.92  
  5 Carlton Arnold            51  Crescent Hill                   33.65  
  6 Archibald Hill            54 Louisiana Master                 35.36  
  7 Bill Conyer               50 Swim Kentucky                    35.39  
  8 Scott Whittemore          50  Crescent Hill                   36.68  
  9 Allen Marcum              54 Wildcat Masters                  46.96  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: *   56.44   8/11/2003 Lee Mench                                  
  50-54 Meet: # 1:03.14      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 James Keller              51  Crescent Hill                 1:08.91  
  2 Richard Blondell          52 Niagara Masters                1:16.04  
  3 Thomas Nagel              51 Greater Indiana                1:18.15  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:02.50   8/20/2000 Jim Mcconica                               
  50-54 Meet: # 2:13.68      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank Thompson            53 Michigan Masters               2:33.82  
                1:14.70   2:33.82 (1:19.12)                                        
  2 Thomas Mester             53  Crescent Hill                 2:40.48  
                1:18.21   2:40.48 (1:22.27)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 4:19.47   8/20/2000 Jim Mcconica                               
  50-54 Meet: # 4:47.79      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank Thompson            53 Michigan Masters               5:20.90  
                1:16.30   2:39.12 (1:22.82)   4:01.73 (1:22.61)   5:20.90 (1:19.17)
  2 William Tingley           54 Lakeside Masters               5:39.06  
                1:18.04   2:45.90 (1:27.86)   4:14.44 (1:28.54)   5:39.06 (1:24.62)
  3 Thomas Mester             53  Crescent Hill                 5:41.42  
                1:21.65   2:49.76 (1:28.11)   4:17.75 (1:27.99)   5:41.42 (1:23.67)
  4 Robert Boder              53 Charleston Y                   6:16.39  
                1:26.90   3:04.83 (1:37.93)   4:41.99 (1:37.16)   6:16.39 (1:34.40)
  5 Scott Whittemore          50  Crescent Hill                 6:26.90  
                1:26.02   3:06.89 (1:40.87)   4:48.60 (1:41.71)   6:26.90 (1:38.30)
  6 Archibald Hill            54 Louisiana Master               7:06.44  
                                                    5:16.29 ( )   7:06.44 (1:50.15)
 
Men 50-54 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank Thompson            53 Michigan Masters              11:02.85  
  2 Thomas Mester             53  Crescent Hill                11:58.26  
  3 Robert Boder              53 Charleston Y                  13:30.21  
  4 Archibald Hill            54 Louisiana Master              14:54.66  
 
Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
50-54 Nation: * 17:08.33   8/20/2000 Jim Mcconica                              
  50-54 Meet: # 19:37.87      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frank Thompson            53 Michigan Masters              20:49.61  
                1:16.30   2:39.31 (1:23.01)   4:02.13 (1:22.82)   5:25.68 (1:23.55)
      6:49.69 (1:24.01)   8:13.95 (1:24.26)   9:38.17 (1:24.22)  11:02.85 (1:24.68)
     12:28.29 (1:25.44)  13:53.06 (1:24.77)  15:18.66 (1:25.60)  16:43.16 (1:24.50)
     18:07.18 (1:24.02)  19:30.85 (1:23.67)  20:49.61 (1:18.76)                    
  2 Thomas Mester             53  Crescent Hill                22:23.96  
                1:24.69   2:55.78 (1:31.09)   4:27.29 (1:31.51)   5:58.06 (1:30.77)
      7:28.27 (1:30.21)   8:58.55 (1:30.28)  10:28.85 (1:30.30)  11:58.26 (1:29.41)
     13:28.04 (1:29.78)  14:58.19 (1:30.15)  16:26.98 (1:28.79)  17:56.66 (1:29.68)
     19:26.70 (1:30.04)  20:57.25 (1:30.55)  22:23.96 (1:26.71)                    
  3 Robert Boder              53 Charleston Y                  25:23.88  
                1:31.12   3:11.22 (1:40.10)   4:53.06 (1:41.84)   6:35.44 (1:42.38)
      8:19.03 (1:43.59)  10:01.89 (1:42.86)  11:45.87 (1:43.98)  13:30.21 (1:44.34)
     15:13.22 (1:43.01)  16:55.93 (1:42.71)  18:40.56 (1:44.63)  20:22.83 (1:42.27)
     22:04.72 (1:41.89)  23:46.30 (1:41.58)  25:23.88 (1:37.58)                    
  4 Archibald Hill            54 Louisiana Master              28:45.70  
                1:38.50   3:27.09 (1:48.59)   5:18.43 (1:51.34)   7:11.44 (1:53.01)
      9:07.44 (1:56.00)  11:02.51 (1:55.07)  12:59.78 (1:57.27)  14:54.66 (1:54.88)
     16:52.38 (1:57.72)  18:49.27 (1:56.89)  20:48.31 (1:59.04)  22:49.45 (2:01.14)
     24:49.23 (1:59.78)  26:48.91 (1:59.68)  28:45.70 (1:56.79)                    
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 30.36   7/27/2003 Casey Claflin                                
  50-54 Meet: # 33.72      8/2003 William Tingley, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 William Tingley           54 Lakeside Masters                 34.06  
  2 Randy Hartkemeyer         52 Middle Tenn                      42.22  
  3 Bill Conyer               50 Swim Kentucky                    43.86  
  4 Richard Blondell          52 Niagara Masters                  50.02  
  5 Allen Marcum              54 Wildcat Masters                  56.43  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:07.16    7/6/1997 Hugh Wilder                                
  50-54 Meet: # 1:09.69      8/2001 Timothy Huesken, Great Ohio                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 William Tingley           54 Lakeside Masters               1:14.37  
  2 Frank Thompson            53 Michigan Masters               1:17.08  
  3 Robert Boder              53 Charleston Y                   1:46.09  
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:25.70   8/20/2000 Jim Mcconica                               
  50-54 Meet: # 2:42.04      8/2002 Frank Thompson, Michigan Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 William Tingley           54 Lakeside Masters               2:44.04  
                1:20.81   2:44.04 (1:23.23)                                        
  2 Frank Thompson            53 Michigan Masters               2:52.12  
                1:24.91   2:52.12 (1:27.21)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 32.16   8/23/1998 Robert Strand                                
  50-54 Meet: # 39.03      8/1997 Larry Hunt, Crescent Hill                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Randy Hartkemeyer         52 Middle Tenn                      37.98# 
  2 James Keller              51  Crescent Hill                   39.71  
  3 Robert Boder              53 Charleston Y                     44.29  
  4 Allen Marcum              54 Wildcat Masters                  44.99  
  5 Thomas Nagel              51 Greater Indiana                  46.70  
  6 Richard Blondell          52 Niagara Masters                  47.67  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:11.90   8/23/1998 Robert Strand                              
  50-54 Meet: # 1:28.33      8/1995 Dan Behr, Crescent Hill                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mark Kraemer              50 Swim Kentucky                  1:28.31# 
  2 Randy Hartkemeyer         52 Middle Tenn                    1:28.84  
  3 James Keller              51  Crescent Hill                 1:29.09  
  4 Robert Boder              53 Charleston Y                   1:39.95  
  5 Allen Marcum              54 Wildcat Masters                1:42.22  
  6 Scott Whittemore          50  Crescent Hill                 1:45.17  
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:39.08   8/19/2001 Rick Colella                               
  50-54 Meet: # 3:14.00      8/1996 George Dodge, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Randy Hartkemeyer         52 Middle Tenn                    3:18.48  
                1:31.93   3:18.48 (1:46.55)                                        
  2 Allen Marcum              54 Wildcat Masters                3:43.70  
                1:46.78   3:43.70 (1:56.92)                                        
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
50-54 Nation: * 27.13   8/23/1998 Richard Abrahams                             
  50-54 Meet: # 30.10      8/1998 Randy Simons, Great Ohio                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carlton Arnold            51  Crescent Hill                   33.37  
  2 Charles Carter            52 Lakeside Masters                 34.41  
  3 Archibald Hill            54 Louisiana Master                 37.16  
  4 Richard Blondell          52 Niagara Masters                  41.48  
  5 Bill Conyer               50 Swim Kentucky                    41.99  
  6 Allen Marcum              54 Wildcat Masters                  45.88  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
50-54 Nation: * 1:01.79   7/13/2003 Greg Shaw                                  
  50-54 Meet: # 1:15.88      8/2001 Jon Shastid, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carlton Arnold            51  Crescent Hill                 1:19.34  
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:22.29   8/18/2001 Lawrence Day                               
  50-54 Meet: # 3:04.85      8/1996 John Graham, Crescent Hill                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carlton Arnold            51  Crescent Hill                 3:19.39  
                1:37.20   3:19.39 (1:42.19)                                        
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
50-54 Nation: * 2:23.45   8/18/2001 Rick Colella                               
  50-54 Meet: # 2:47.68      8/2002 Frank Thompson, Michigan Masters           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Mester             53  Crescent Hill                 3:01.10  
                1:27.58   3:01.10 (1:33.52)                                        
  2 Charles Carter            52 Lakeside Masters               3:11.55  
                1:32.49   3:11.55 (1:39.06)                                        
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
50-54 Nation: * 5:05.82   8/17/2001 Rick Colella                               
  50-54 Meet: # 5:42.34      8/2003 Phil Dodson, Illinois Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard Blondell          52 Niagara Masters                7:35.02  
                1:45.67   3:55.96 (2:10.29)   5:59.01 (2:03.05)   7:35.02 (1:36.01)
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 25.53   8/18/2002 Richard Abrahams                             
  55-59 Meet: # 27.79      8/2003 John Shastid, Crescent Hill-                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Shastid               56  Crescent Hill                   27.64# 
  2 David Bates               56 Wildcat Masters                  29.64  
  3 Thomas Finnegan           58 Lakeside Masters                 30.52  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: *   58.23   8/18/2002 Richard Abrahams                           
  55-59 Meet: # 1:02.79      8/2003 John Shastid, Crescent Hill-               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Shastid               56  Crescent Hill                 1:02.86  
  2 Norvin Casper             58  Crescent Hill                 1:28.03  
  3 Mark Rogers               58 Western Kentucky               1:36.91  
  4 John Graham               59  Crescent Hill                 1:58.78  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:11.66   8/17/2003 Tod Spieker                                
  55-59 Meet: # 2:23.83      8/2001 Richard Smith, Indy SwimFit                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Theodore Wathen           57 Lakeside Masters               2:55.68  
                1:25.64   2:55.68 (1:30.04)                                        
  2 John Graham               59  Crescent Hill                 4:04.45  
                2:01.11   4:04.45 (2:03.34)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 4:38.81   7/13/2003 Tod Spieker                                
  55-59 Meet: # 5:08.09      8/2001 Richard Smith, Indy SwimFit                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Graham               59  Crescent Hill                 7:21.85  
                1:51.68   3:43.89 (1:52.21)   5:34.73 (1:50.84)   7:21.85 (1:47.12)
  2 Norvin Casper             58  Crescent Hill                 7:29.64  
                1:42.30   3:39.47 (1:57.17)   5:35.69 (1:56.22)   7:29.64 (1:53.95)
 
Men 55-59 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard Smith             59 Greater Indiana               11:14.08  
  2 James Goodwin             57 Lakeside Masters              13:56.01  
 
Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
55-59 Nation: * 19:16.02   8/17/2003 George Wendt                              
  55-59 Meet: # 20:42.51      8/2001 Richard Smith, Indy SwimFit               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Richard Smith             59 Greater Indiana               21:12.10  
                1:17.19   2:39.97 (1:22.78)   4:04.79 (1:24.82)   5:29.85 (1:25.06)
      6:55.62 (1:25.77)   8:21.97 (1:26.35)   9:47.85 (1:25.88)  11:14.08 (1:26.23)
     12:40.47 (1:26.39)  14:06.58 (1:26.11)  15:33.13 (1:26.55)  16:59.14 (1:26.01)
     18:25.65 (1:26.51)  19:50.65 (1:25.00)  21:12.10 (1:21.45)                    
  2 James Goodwin             57 Lakeside Masters              25:53.40  
                1:30.48   3:14.20 (1:43.72)   5:00.81 (1:46.61)   6:49.25 (1:48.44)
      8:36.42 (1:47.17)  10:24.61 (1:48.19)  12:09.75 (1:45.14)  13:56.01 (1:46.26)
     15:40.80 (1:44.79)  17:25.60 (1:44.80)  19:12.24 (1:46.64)  20:55.50 (1:43.26)
     22:36.67 (1:41.17)  24:18.99 (1:42.32)  25:53.40 (1:34.41)                    
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 31.17    6/1/2002 Hugh Wilder                                  
  55-59 Meet: # 36.39      8/2001 Thomas Finnegan, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Bates               56 Wildcat Masters                  41.85  
  2 Mark Rogers               58 Western Kentucky                 54.98  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:07.81    6/1/2002 Hugh Wilder                                
  55-59 Meet: # 1:19.47      8/2001 Thomas Finnegan, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Graham               59  Crescent Hill                 2:15.82  
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:30.82   8/17/2003 Tod Spieker                                
  55-59 Meet: # 3:01.71      8/2001 Norman Scott, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Finnegan           58 Lakeside Masters               3:14.82  
                1:36.95   3:14.82 (1:37.87)                                        
  2 John Graham               59  Crescent Hill                 4:11.53  
                2:05.50   4:11.53 (2:06.03)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 33.37   3/27/2002 Robert Strand                                
  55-59 Meet: # 39.05      8/2003 John Shastid, Crescent Hill-                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 David Bates               56 Wildcat Masters                  38.81# 
  1 Jon Shastid               56  Crescent Hill                   38.81# 
  3 Larry Hunt                57  Crescent Hill                   40.47  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:14.80   8/17/2001 Robert Strand                              
  55-59 Meet: # 1:28.83      8/2000 George Dodge, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Shastid               56  Crescent Hill                 1:27.85# 
  2 Larry Hunt                57  Crescent Hill                 1:30.31  
  3 David Bates               56 Wildcat Masters                1:31.35  
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:46.31   7/15/2001 Robert Strand                              
  55-59 Meet: # 3:15.34      8/2001 George Dodge, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Hunt                57  Crescent Hill                 3:22.86  
                1:37.02   3:22.86 (1:45.84)                                        
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
55-59 Nation: * 27.43   8/18/2002 Richard Abrahams                             
  55-59 Meet: # 30.52      8/2003 John Shastid, Crescent Hill-                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Shastid               56  Crescent Hill                   30.09# 
  2 David Bates               56 Wildcat Masters                  32.97  
 
Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
55-59 Nation: * 1:03.90   8/20/2000 Richard Abrahams                           
  55-59 Meet: # 1:16.04      8/1994 Mel Goldstein, GIMSA                       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Shastid               56  Crescent Hill                 1:12.71# 
 
Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:33.32   8/18/2002 Robert Poiletman                           
  55-59 Meet: # 3:13.66      8/2000 George Dodge, Crescent Hill                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Hunt                57  Crescent Hill                 3:25.16  
                1:39.06   3:25.16 (1:46.10)                                        
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
55-59 Nation: * 2:30.33   8/20/2000 John Calvert                               
  55-59 Meet: # 2:52.76      8/1994 Mel Goldstein, Greater Indiana             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Hunt                57  Crescent Hill                 3:07.44  
                1:34.13   3:07.44 (1:33.31)                                        
  2 Theodore Wathen           57 Lakeside Masters               3:19.68  
                1:40.77   3:19.68 (1:38.91)                                        
 
Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
55-59 Nation: * 5:26.63   8/20/2000 John Calvert                               
  55-59 Meet: # 6:05.26      8/2001 Richard Smith, Indy SwimFit                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Hunt                57  Crescent Hill                 6:57.98  
                1:40.43   3:36.68 (1:56.25)   5:25.86 (1:49.18)   6:57.98 (1:32.12)
  2 Theodore Wathen           57 Lakeside Masters               7:12.78  
                1:40.32   3:42.83 (2:02.51)   5:41.45 (1:58.62)   7:12.78 (1:31.33)
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 26.70   8/15/1998 Jeff Farrell                                 
  60-64 Meet: # 30.47      8/2001 Robert Tesch, Wildcat Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Pohlmann             61 Illinois Masters                 36.99  
  2 Larry Isom                64 Lakeside Masters                 39.30  
  3 Stanley Bearden           61 Lakeside Masters                 42.81  
  4 Hank Savitch              64 Lakeside Masters                 43.06  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 1:00.11   8/15/1998 Jeff Farrell                               
  60-64 Meet: # 1:07.41      8/2002 Robert Tesch, Wildcat Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orrin Nordstrom           63 Southwest Ohio                 1:10.37  
  2 Larry Isom                64 Lakeside Masters               1:29.28  
  3 Larry Keaton              61 Lakeside Masters               1:35.98  
  4 David Burgio              61 Wildcat Masters                1:42.72  
  5 Stanley Bearden           61 Lakeside Masters               1:46.74  
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 2:17.43   3/29/2002 Tom Landis                                 
  60-64 Meet: # 2:31.10      8/2001 Robert Tesch, Wildcat Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orrin Nordstrom           63 Southwest Ohio                 2:42.43  
                1:21.25   2:42.43 (1:21.18)                                        
  2 Larry Isom                64 Lakeside Masters               3:24.72  
                1:40.37   3:24.72 (1:44.35)                                        
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 5:01.03   8/18/2002 Sandy Galletly                             
  60-64 Meet: # 5:34.61      8/2001 Robert Tesch, Wildcat Masters              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Isom                64 Lakeside Masters               7:08.48  
                1:37.47   3:26.20 (1:48.73)   5:18.40 (1:52.20)   7:08.48 (1:50.08)
  2 David Burgio              61 Wildcat Masters                8:13.87  
                1:24.23   4:06.56 (2:42.33)   6:13.08 (2:06.52)   8:13.87 (2:00.79)
 
Men 60-64 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orrin Nordstrom           63 Southwest Ohio                12:42.35  
  2 Larry Isom                64 Lakeside Masters              14:41.26  
  3 Larry Keaton              61 Lakeside Masters              15:23.60  
  4 Hank Savitch              64 Lakeside Masters              18:09.58  
 
Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
60-64 Nation: * 19:51.97   8/18/2002 Sandy Galletly                            
  60-64 Meet: # 21:19.18      8/2002 Robert Tesch, Wildcat Masters             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Orrin Nordstrom           63 Southwest Ohio                23:56.63  
                1:29.26   3:03.75 (1:34.49)   4:37.26 (1:33.51)   6:12.36 (1:35.10)
      7:48.07 (1:35.71)   9:26.01 (1:37.94)  11:03.48 (1:37.47)  12:42.35 (1:38.87)
     14:21.50 (1:39.15)  16:00.05 (1:38.55)  17:38.21 (1:38.16)  19:15.72 (1:37.51)
     20:52.01 (1:36.29)  22:23.39 (1:31.38)  23:56.63 (1:33.24)                    
  2 Larry Isom                64 Lakeside Masters              27:31.77  
                1:39.53   3:31.04 (1:51.51)   5:21.32 (1:50.28)   7:12.16 (1:50.84)
      9:03.30 (1:51.14)  10:55.65 (1:52.35)  12:46.43 (1:50.78)  14:41.26 (1:54.83)
     16:31.67 (1:50.41)  18:23.59 (1:51.92)  20:14.75 (1:51.16)  22:06.55 (1:51.80)
     23:56.09 (1:49.54)  25:44.90 (1:48.81)  27:31.77 (1:46.87)                    
  3 Larry Keaton              61 Lakeside Masters              29:29.40  
                  10.19   3:41.76 (3:31.57)   5:38.48 (1:56.72)   7:35.97 (1:57.49)
      9:33.09 (1:57.12)  11:28.40 (1:55.31)  13:23.89 (1:55.49)  15:23.60 (1:59.71)
     17:23.05 (1:59.45)  21:24.58 (4:01.53)  23:26.31 (2:01.73)  25:27.44 (2:01.13)
     27:29.55 (2:02.11)  29:29.40 (1:59.85)                                        
  4 David Burgio              61 Wildcat Masters               32:42.94  
                2:02.28   4:13.91 (2:11.63)   6:25.52 (2:11.61)   8:37.41 (2:11.89)
     10:49.18 (2:11.77)  13:00.33 (2:11.15)  15:11.85 (2:11.52)    15:51.39 (39.54)
     17:22.52 (1:31.13)  21:49.54 (4:27.02)  24:01.77 (2:12.23)  25:11.47 (1:09.70)
       25:55.53 (44.06)  30:36.63 (4:41.10)  32:42.94 (2:06.31)                    
  5 Hank Savitch              64 Lakeside Masters              33:44.64  
                1:59.17   4:13.26 (2:14.09)   6:30.29 (2:17.03)   8:50.83 (2:20.54)
     11:11.15 (2:20.32)  13:28.20 (2:17.05)  15:47.79 (2:19.59)  18:09.58 (2:21.79)
     20:24.95 (2:15.37)  22:43.44 (2:18.49)  25:01.63 (2:18.19)  27:18.11 (2:16.48)
     29:33.38 (2:15.27)  31:43.25 (2:09.87)  33:44.64 (2:01.39)                    
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 32.11   6/22/2003 Richard Burns                                
  60-64 Meet: # 36.66      8/1994 Oshi Oyakawa, Buckeye Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ralph Johanson            64  Crescent Hill                   50.51  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 1:11.96   7/13/2003 Richard Burns                              
  60-64 Meet: # 1:22.19      8/1988 Paul Hutinger, Holmes Lumber               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ralph Johanson            64  Crescent Hill                 1:48.10  
  2 David Burgio              61 Wildcat Masters                2:09.40  
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 2:41.51   8/11/2003 Edward Cazalet                             
  60-64 Meet: # 3:00.41      8/1988 Paul Huntinger, Holmes Lumber              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ken Heuch                 60 Southwest Ohio                 4:18.16  
                2:09.56   4:18.16 (2:08.60)                                        
  2 David Burgio              61 Wildcat Masters                4:31.89  
                2:16.08   4:31.89 (2:15.81)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 34.42   8/17/2003 Peter Andersen                               
  60-64 Meet: # 41.56      8/2003 Ralph Johanson, Crescent Hill-               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Pohlmann             61 Illinois Masters                 43.53  
  2 Ralph Johanson            64  Crescent Hill                   43.63  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 1:18.63   8/17/2003 Peter Andersen                             
  60-64 Meet: # 1:31.74      8/1988 Paul Hutinger, Holmes Lumber               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 John Pohlmann             61 Illinois Masters               1:41.03  
  2 Ken Heuch                 60 Southwest Ohio                 2:05.62  
 
Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
60-64 Nation: * 2:58.78   8/23/1999 Drury Gallagher                            
  60-64 Meet: # 3:32.36      8/2001 Landon Kirchner, Missouri Valley           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ralph Johanson            64  Crescent Hill                 3:42.15  
                1:47.56   3:42.15 (1:54.59)                                        
  2 John Pohlmann             61 Illinois Masters               3:46.98  
                1:46.86   3:46.98 (2:00.12)                                        
  3 Ken Heuch                 60 Southwest Ohio                 4:26.50  
                2:09.71   4:26.50 (2:16.79)                                        
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
60-64 Nation: * 29.23   8/17/2003 Keefe Lodwig                                 
  60-64 Meet: # 32.17      8/2001 Robert Tesch, Wildcat Masters                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ken Heuch                 60 Southwest Ohio                   50.47  
  2 Larry Isom                64 Lakeside Masters                 55.34  
 
Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
60-64 Nation: * 1:07.04    6/7/2003 Robert Poiletman                           
  60-64 Meet: # 1:35.10      8/1988 Art Kelley, Unattached                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ken Heuch                 60 Southwest Ohio                 1:58.17  
  2 David Burgio              61 Wildcat Masters                2:06.08  
 
Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
60-64 Nation: * 2:33.72   7/20/2003 Robert Poiletman                           
  60-64 Meet: # 3:39.71      8/1988 Art Kelley, Unattached                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ken Heuch                 60 Southwest Ohio                 4:26.30  
                2:05.84   4:26.30 (2:20.46)                                        
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 27.15   3/30/2002 Jeff Farrell                                 
  65-69 Meet: # 30.52      8/1999 Yoshi Oyakawa, Great Ohio                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Jepsen                68 Middle Tenn                      48.83  
 
Men 65-69 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Jepsen                68 Middle Tenn                   19:09.29  
 
Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
65-69 Nation: * 20:16.54   8/25/1996 Graham Johnston                           
  65-69 Meet: # 25:04.44      8/2000 Dick Chisholm, Great Ohio                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Jepsen                68 Middle Tenn                   35:57.25  
                2:11.37   4:36.97 (2:25.60)   7:04.28 (2:27.31)   9:30.39 (2:26.11)
     11:56.17 (2:25.78)  14:20.43 (2:24.26)  16:43.68 (2:23.25)  19:09.29 (2:25.61)
     21:33.78 (2:24.49)  24:00.04 (2:26.26)  26:24.41 (2:24.37)  28:48.65 (2:24.24)
     31:13.73 (2:25.08)  33:37.74 (2:24.01)  35:57.25 (2:19.51)                    
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
65-69 Nation: * 33.54   8/23/1999 Yoshi Oyakawa                                
  65-69 Meet: # 40.88      8/1980 Gary Weisenthal, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Jepsen                68 Middle Tenn                    1:09.95  
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
65-69 Nation: * 36.42   8/23/1998 Manuel Sanguily                              
  65-69 Meet: # 43.73      8/1995 Matthew Flanagan, DC Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Jepsen                68 Middle Tenn                    1:02.50  
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
65-69 Nation: * 1:24.16   8/23/1998 Manuel Sanguily                            
  65-69 Meet: # 1:32.34      8/1994 Charles J. Moss, Michigan Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Jepsen                68 Middle Tenn                    2:28.60  
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
65-69 Nation: * 30.81   8/15/1998 Ronald Johnson                               
  65-69 Meet: # 35.54      8/2001 Wally Dobler, Michigan Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jon Jepsen                68 Middle Tenn                    1:09.31  
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 28.66   8/17/2001 Ronald Johnson                               
  70-74 Meet: # 32.93      8/1995 Robert S. Blake, St Louis Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dick Chisholm             70 Southwest Ohio                   38.17  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:06.18   8/19/2001 Ronald Johnson                             
  70-74 Meet: # 1:18.53      8/1995 Robert S. Blake, St Louis Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dick Chisholm             70 Southwest Ohio                 1:22.95  
  2 Timothy Reiman            72 NASTI                          1:49.50  
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 2:29.29   7/22/2001 Graham Johnston                            
  70-74 Meet: # 3:08.20      8/1998 Robert S. Blake, St Louis Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dick Chisholm             70 Southwest Ohio                 3:07.67# 
                1:29.85   3:07.67 (1:37.82)                                        
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 5:12.05    5/4/2001 Graham Johnston                            
  70-74 Meet: # 6:41.36      8/1983 Gary Weisenthal, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dick Chisholm             70 Southwest Ohio                 6:30.95# 
                1:29.22   3:09.79 (1:40.57)   4:53.13 (1:43.34)   6:30.95 (1:37.82)
 
Men 70-74 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dick Chisholm             70 Southwest Ohio                13:37.10  
 
Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
70-74 Nation: * 20:36.56   8/16/2001 Graham Johnston                           
  70-74 Meet: # 27:41.96      8/1997 Robert Blake, St Louis Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dick Chisholm             70 Southwest Ohio                25:42.60# 
                1:33.03   3:15.68 (1:42.65)   4:59.99 (1:44.31)   6:42.44 (1:42.45)
      8:26.95 (1:44.51)  10:10.22 (1:43.27)  11:54.48 (1:44.26)  13:37.10 (1:42.62)
     15:23.63 (1:46.53)  17:08.33 (1:44.70)  18:52.37 (1:44.04)  20:36.60 (1:44.23)
     22:20.65 (1:44.05)  24:04.45 (1:43.80)  25:42.60 (1:38.15)                    
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 35.31   8/17/2003 Yoshi Oyakawa                                
  70-74 Meet: # 40.77      8/1983 Gary Weisenthal, Lakeside Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yoshi Oyakawa             71 O*H*I*O                          35.83# 
  2 Larry Good                70 Illinois Masters                 40.91  
  3 Timothy Reiman            72 NASTI                          1:04.60  
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:19.14   6/29/2003 Burwell Jones                              
  70-74 Meet: # 1:36.04      8/1984 Gary Weisenthal, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yoshi Oyakawa             71 O*H*I*O                        1:19.12* 
  2 Larry Good                70 Illinois Masters               1:30.67# 
  3 Timothy Reiman            72 NASTI                          2:21.53  
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 2:56.59   6/29/2003 Burwell Jones                              
  70-74 Meet: # 3:34.98      8/1983 Gary Weisenthal, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Larry Good                70 Illinois Masters               3:16.09# 
                1:37.00   3:16.09 (1:39.09)                                        
 
Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:29.47   6/17/2001 John Kortheuer                             
  70-74 Meet: # 1:41.08      8/1987 Russ Witte, Gamble-Nippert Y               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Chilton            70 O*H*I*O                        2:05.80  
 
Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
70-74 Nation: * 3:25.09   7/21/2002 Ronald Johnson                             
  70-74 Meet: # 5:20.52      8/1997 Doug Strong, Greater Indiana               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Timothy Reiman            72 NASTI                          4:43.19# 
                2:14.39   4:43.19 (2:28.80)                                        
  2 Samuel Chilton            70 O*H*I*O                        4:48.85# 
                2:18.66   4:48.85 (2:30.19)                                        
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
70-74 Nation: * 32.11   8/19/2001 Ronald Johnson                               
  70-74 Meet: # 39.37      8/1996 Matthew Flanagan, DC Masters                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dick Chisholm             70 Southwest Ohio                   49.73  
 
Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
70-74 Nation: * 1:21.64   7/29/2001 Ronald Johnson                             
  70-74 Meet: # 2:04.18      8/1987 Bill Grant, St Louis Masters               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Chilton            70 O*H*I*O                        2:01.41# 
 
Men 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
70-74 Nation: * 3:20.84   8/18/2001 Ronald Johnson                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Chilton            70 O*H*I*O                        4:18.94  
                2:03.57   4:18.94 (2:15.37)                                        
 
Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
70-74 Nation: * 2:58.06    7/6/2003 Burwell Jones                              
  70-74 Meet: # 4:07.07      8/1995 Robert S. Blake, St Louis Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Chilton            70 O*H*I*O                        4:30.08  
 
Men 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
70-74 Nation: * 6:32.11    8/2/2003 Burwell Jones                              
  70-74 Meet: # 8:48.81      8/1984 Jerry Donovan, Southwest Ohio              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Chilton            70 O*H*I*O                        9:16.57  
                2:03.40   4:39.80 (2:36.40)   7:09.88 (2:30.08)   9:16.57 (2:06.69)
 
Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
75-79 Nation: * 2:50.01   8/20/2000 Frank Piemme                               
  75-79 Meet: # 3:24.19      8/2001 Frank Samoya, Great Ohio                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doug Strong               79 Doc IU                         4:30.03  
                2:14.59   4:30.03 (2:15.44)                                        
 
Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
75-79 Nation: * 3:10.25   8/18/2002 Roger Franks                               
  75-79 Meet: # 3:41.40      8/1994 Edward J. Shea, Lincoln Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              79 Illinois Masters               3:56.15  
                1:56.47   3:56.15 (1:59.68)                                        
  2 Doug Strong               79 Doc IU                         6:03.45  
                3:00.09   6:03.45 (3:03.36)                                        
 
Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
75-79 Nation: * 3:36.45   6/29/2003 Robert Macdonald                           
  75-79 Meet: # 4:08.68      8/1995 Paul Krup, O*H*I*O                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              79 Illinois Masters               4:00.86# 
                1:57.76   4:00.86 (2:03.10)                                        
 
Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
75-79 Nation: * 1:35.81   8/20/2000 Frank Piemme                               
  75-79 Meet: # 1:55.64      8/1995 Paul Krup, O*H*I*O                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              79 Illinois Masters               1:49.44# 
 
Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
75-79 Nation: * 3:43.56    7/5/1992 Anton Cerer                                
  75-79 Meet: # 7:16.62        1983 Irv Merritt, West Lafaytte                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              79 Illinois Masters               3:57.46# 
                1:52.68   3:57.46 (2:04.78)                                        
 
Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
75-79 Nation: * 3:18.35   8/20/2000 Frank Piemme                               
  75-79 Meet: # 5:15.90      8/1982 Irv Merritt, West Lafaytte                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              79 Illinois Masters               3:48.23# 
                1:54.30   3:48.23 (1:53.93)                                        
 -- Doug Strong               79 Doc IU                              DQ  
                2:57.18        DQ (2:57.09)                                        
 
Men 75-79 400 LC Meter IM
===============================================================================
75-79 Nation: *  7:21.75   5/28/1995 Ray Taft                                  
  75-79 Meet: # 12:27.80      8/1982 Irv Merritt, West Lafaytte                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas Maine              79 Illinois Masters               7:48.44# 
                1:49.43   3:54.96 (2:05.53)   6:02.90 (2:07.94)   7:48.44 (1:45.54)
  2 Doug Strong               79 Doc IU                        13:44.73  
                4:06.15   7:21.34 (3:15.19)  11:34.52 (4:13.18)  13:44.73 (2:10.21)
 
Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 33.88    8/8/1993 Woodrow Bowersock                            
  80-84 Meet: # 41.37      8/1994 William H. Grant, Holmes Lumber              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              80 Florida Maverick                 37.33# 
 
Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 1:21.12   7/11/1999 Andrew Holden                              
  80-84 Meet: # 1:50.06      8/1995 W. Grant, Jr., St Louis Masters            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              80 Florida Maverick               1:29.12# 
 
Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 3:09.70   7/25/1999 Ray Taft                                   
  80-84 Meet: # 4:11.77      8/1995 Dave Malbrough, Illinois Mastes            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              80 Florida Maverick               3:37.07# 
                1:44.56   3:37.07 (1:52.51)                                        
 
Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 6:42.86   7/25/1999 Ray Taft                                   
  80-84 Meet: # 8:22.86      8/1995 Gary Weisenthal, Lakeside Masters          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              80 Florida Maverick               7:54.82# 
                1:54.25   3:58.52 (2:04.27)   6:01.74 (2:03.22)   7:54.82 (1:53.08)
 
Men 80-84 800 LC Meter Freestyle Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              80 Florida Maverick              16:46.93  
 
Men 80-84 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
80-84 Nation: * 26:52.93   7/25/1999 Ray Taft                                  
  80-84 Meet: # 33:17.48      8/1995 Gary Weisenthal, Lakeside Masters         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              80 Florida Maverick              31:36.15# 
                1:58.73   4:08.19 (2:09.46)   6:16.25 (2:08.06)   8:22.17 (2:05.92)
     10:29.04 (2:06.87)  12:36.52 (2:07.48)  14:41.96 (2:05.44)  16:46.93 (2:04.97)
     18:54.24 (2:07.31)  21:02.78 (2:08.54)  23:11.46 (2:08.68)  25:18.94 (2:07.48)
     27:28.28 (2:09.34)  29:35.88 (2:07.60)  31:36.15 (2:00.27)                    
 
Men 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
80-84 Nation: * 8:05.14   8/23/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robert Blake              80 Florida Maverick              10:30.90  
                2:42.98                             8:34.02 ( )  10:30.90 (1:56.88)
 
Women 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
76-99 Nation: * 1:59.26   8/20/2000 Dcac                                       
                         K Myers, S M Reese, H Sisk, M Jesperson           
  76-99 Meet: # 2:03.71      8/1990 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:09.95  
     1) Laura Graves 19                 2) Kate Kolb 24                   
     3) Ashley Lyons 19                 4) Jennifer Kappler 29            
                1:06.25   2:09.95 (1:03.70)                                        
 
Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
100-119 Nati: * 1:52.47   8/23/1992 Oregon                                     
                         S Heringer, G Goddard, L Mills, L Finley          
100-119 Meet: # 1:58.05      8/1988 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:05.22  
     1) Alexandra Nietro 32             2) Katie O'Brien 26               
     3) Leslie Weeter 27                4) Sarah Beltrame 26              
                1:02.47   2:05.22 (1:02.75)                                        
 
Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
100-119 Nati: * 2:06.67   8/28/1988 Holmes                                     
                         Beth Mauer, Deb Walker, Tish Bucher, Mary Holmes  
100-119 Meet: # 2:15.13      8/1988 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:21.44  
     1) Laura Graves 19                 2) Andee Bell 29                  
     3) Jennifer Kappler 29             4) Ashley Lyons 19                
                1:17.91   2:21.44 (1:03.53)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:23.75  
     1) Alexandra Nietro 32             2) Leslie Weeter 27               
     3) Sarah Beltrame 26               4) Katie O'Brien 26               
                1:17.53   2:23.75 (1:06.22)                                        
 
Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 1:53.05   8/24/1987 Lone Star                                  
                         M Burk, B Heuer, L Morrison-Casey, J Hirsty       
120-159 Meet: # 2:01.16      8/1991 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:22.82  
     1) Katie Hartigan 24               2) Elizabeth Hall 35              
     3) Michelle Ward 36                4) Kathy Beckovich 37             
                1:12.86   2:22.82 (1:09.96)                                        
  2 Lakeside Masters  'A'                                       2:32.98  
     1) Levin Elpers 40                 2) Sue Crecelius 41               
     3) Mary Graves 48                  4) Amy Robertson 26               
                1:16.33   2:32.98 (1:16.65)                                        
 
Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 2:04.19   8/23/1998 Gold                                       
                         B Gardner, S Geyer, T Moll, J Herrington          
120-159 Meet: # 2:16.92      8/1991 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:41.83  
     1) Kelly Gray 36                   2) Kathy Beckovich 37             
     3) Michelle Ward 36                4) Nancy McElwain 38              
                1:25.11   2:41.83 (1:16.72)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:45.06  
     1) Susan Ehringer 36               2) Elizabeth Hall 35              
     3) Nicole Swann 35                 4) Helen Glish 43                 
                1:29.60   2:45.06 (1:15.46)                                        
  3 Lakeside Masters  'B'                                       3:26.09  
     1) Kate Kolb 24                    2) Amy Robertson 26               
     3) Joyce Voit 70                   4) Patsy Kaelin 53                
 
Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 1:56.93   8/20/2000 Gaja                                       
                         P Noyes, B Gardner, F Williamson, L Welting       
160-199 Meet: # 2:03.59      8/1999 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:17.02  
     1) Amy Pope 44                     2) Pam Martin 47                  
     3) Caroline Donnelly 42            4) Pamela Luebbe 41               
                1:11.35   2:17.02 (1:05.67)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:34.44  
     1) Teresa Walther 45               2) Amy Jordan 45                  
     3) Nicole Swann 35                 4) Helen Glish 43                 
                1:18.07   2:34.44 (1:16.37)                                        
 
Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 2:12.15   7/18/1999 San Diego                                  
                         C Krattli, K Pipes-Neilsen, B Dunbar, B Knight    
160-199 Meet: # 2:19.43      8/1999 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:32.39  
     1) Amy Pope 44                     2) Caroline Donnelly 42           
     3) Pam Martin 47                   4) Pamela Luebbe 41               
                1:24.08   2:32.39 (1:08.31)                                        
  2 Greater Indiana  'A'                                        2:59.47  
     1) Eileen Davis 51                 2) Melissa Osborne 24             
     3) Susan Herner 56                 4) Sarah Hellman 30               
                1:35.92   2:59.47 (1:23.55)                                        
  3 Lakeside Masters  'B'                                       3:00.62  
     1) Mary Graves 48                  2) Mariam Ballantine 39           
     3) Bobbi Quesenberry 37            4) Levin Elpers 40                
                1:36.39   3:00.62 (1:24.23)                                        
 
Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 2:06.52   8/17/2001 Tamalpais                                  
                         S Roy-Jones, N Ridout, S Cazalet, L Val           
200-239 Meet: # 2:23.41      8/2003 YMCA Indy Swimfit, Indy SwimFit-           
                         J Byrne, S Meyers, C Gettelfinger, B Larsen       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:29.45  
     1) Melinda Schmitt 46              2) Wendy Medley 50                
     3) Alice Wright-Belknap 54         4) Debbie Utz 51                  
                1:20.50   2:29.45 (1:08.95)                                        
 
Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 2:23.07   5/31/1998 San Diego                                  
                         B Jordan, C Krattli, B Dunbar, J Marr             
200-239 Meet: # 2:50.55      8/2001 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:51.04  
     1) Melinda Schmitt 46              2) Alice Wright-Belknap 54        
     3) Debbie Utz 51                   4) Wendy Medley 50                
                1:27.95   2:51.04 (1:23.09)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         3:08.65  
     1) Amy Jordan 45                   2) Anne Huntington 56             
     3) Teresa Walther 45               4) Diane Bellafronto 57           
                1:39.78   3:08.65 (1:28.87)                                        
 
Men 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
76-99 Nation: * 1:41.14   8/22/1993 Olympic Club                               
                         G Antonick, E Tarbell, S Goth, J Murray           
  76-99 Meet: # 1:46.83      8/2002 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:05.30  
     1) Pedro Falconi-Cardenas 21       2) Christopher Ciliberto 26       
     3) Aaron Terry 26                  4) Jose Manuel Nieto 24           
                1:04.80   2:05.30 (1:00.50)                                        
 
Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
100-119 Nati: * 1:36.15   8/20/1990 Houstonian Club                            
                         J Prungle, S Knowles, J Frey, J Smith             
100-119 Meet: # 1:44.25      8/1989 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       1:58.86  
     1) Chris Tingley 22                2) Paul Graves 21                 
     3) Mitchell Reinhart 23            4) Barry Whaley 45                
                1:01.47     1:58.86 (57.39)                                        
 
Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
100-119 Nati: * 1:48.46   8/20/1990 Houstonion Club                            
                         C Britt, D Putterman, R Killeen, J Pringle        
100-119 Meet: # 1:55.66      8/2001 Crescent Hill Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:08.56  
     1) Chris Tingley 22                2) Paul Graves 21                 
     3) Mitchell Reinhart 23            4) JIM LUEBBE 44                  
                1:09.79     2:08.56 (58.77)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:10.61  
     1) Brad Schmied 32                 2) Pedro Falconi-Cardenas 21      
     3) Jose Manuel Nieto 24            4) Christopher Ciliberto 26       
                1:10.83     2:10.61 (59.78)                                        
 
Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 1:37.43   7/16/1986 Lone Star                                  
                         D Hague, T Hedrick, B Smith, J Montgomery         
120-159 Meet: # 1:45.32      8/1998 Crescent Hill Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       1:48.39  
     1) Jarrod Kappler 27               2) Robbie Allen 39                
     3) Dale Mercker 37                 4) Abraham Solano 35              
                  52.66     1:48.39 (55.73)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         1:48.79  
     1) Paul Widman 31                  2) Brad Schmied 32                
     3) Brian Maguire 35                4) Scott Dick 33                  
                  53.44     1:48.79 (55.35)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:22.01  
     1) Larry Marko 39                  2) David Redinger 31              
     3) Greg Glish 43                   4) Glen Jaworski 34               
                1:15.79   2:22.01 (1:06.22)                                        
 
Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 1:48.75   8/18/2002 Ancm                                       
                         C Britt, W Dicks, J Roddin, M Fell                
120-159 Meet: # 2:01.00      8/2003 Lakeside Masters, Lakeside Masters         
                         C Tingley, D Mercker, P Graves, S Blythe          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       1:59.20# 
     1) Abraham Solano 35               2) Dale Mercker 37                
     3) Nils Lofgren 25                 4) Jarrod Kappler 27              
                1:07.32     1:59.20 (51.88)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:08.73  
     1) Scott Dick 33                   2) Glen Jaworski 34               
     3) Paul Widman 31                  4) William Polk 35                
                1:09.07     2:08.73 (59.66)                                        
 
Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 1:39.27   8/11/1990 Holmes                                     
                         J Lilley, C Miltenberger, R Abrahams, T Garton    
160-199 Meet: # 1:49.23      8/1995 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       1:57.93  
     1) Sam Blythe 45                   2) Kirk Buese 44                  
     3) Jimbo Martin Jr 46              4) Daniel Sullivan 44             
                  59.65     1:57.93 (58.28)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:02.38  
     1) Robert Holmes 42                2) Michael Johmann 42             
     3) Clay Gilbert 45                 4) John Voorhees 46               
                1:03.18     2:02.38 (59.20)                                        
 
Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 1:50.59   8/20/2000 Ancm                                       
                         C Britt, W Dicks, J Feinstein, M Fell             
160-199 Meet: # 2:01.89      8/1994 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:12.12  
     1) William Tingley 54              2) Barry Whaley 45                
     3) Jimbo Martin Jr 46              4) Sam Blythe 45                  
                1:10.55   2:12.12 (1:01.57)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:14.30  
     1) Brian Maguire 35                2) John Voorhees 46               
     3) Michael Johmann 42              4) Clay Gilbert 45                
                1:10.77   2:14.30 (1:03.53)                                        
  3 Middle Tennessee Masters Swim  'A'                          2:29.29  
     1) Blake Graves 42                 2) Randy Hartkemeyer 52           
     3) Bruce McLeod 46                 4) Dan Corley 43                  
                1:19.15   2:29.29 (1:10.14)                                        
  4 Lakeside Masters  'B'                                       2:39.09  
     1) Theodore Wathen 57              2) Chris Meadows 34               
     3) Charles Carter 52               4) Martin Bearden 38              
                1:30.77   2:39.09 (1:08.32)                                        
 
Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 1:45.19   6/29/1997 Olympic Club                               
                         S Clark, R Strand, T Birnie, J Elder              
200-239 Meet: # 1:54.01      8/2001 Crescent Hill Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:12.65  
     1) James Keller 51                 2) Scott Whittemore 50            
     3) Carlton Arnold 51               4) Jon Shastid 56                 
                1:10.58   2:12.65 (1:02.07)                                        
  2 Lakeside Masters  'B'                                       2:22.00  
     1) Stanley Bearden 61              2) Chris Meadows 34               
     3) Charles Miesner 49              4) Theodore Wathen 57             
                1:17.99   2:22.00 (1:04.01)                                        
 
Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 1:58.50    7/9/1994 Olympic Club                               
                         T Birnie, R Strand, R Bassi, J Elder              
200-239 Meet: # 2:15.95      8/2001 Crescent Hill Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:23.59  
     1) Jon Shastid 56                  2) James Keller 51                
     3) Carlton Arnold 51               4) Thomas Mester 53               
                1:15.98   2:23.59 (1:07.61)                                        
  2 Wildcat Masters  'A'                                        2:34.24  
     1) Matthew Painter 45              2) Allen Marcum 54                
     3) Bryan Reed 48                   4) David Burgio 61                
                1:20.03   2:34.24 (1:14.21)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:49.64  
     1) John Graham 59                  2) Larry Hunt 57                  
     3) George Vieth 49                 4) Greg Glish 43                  
                1:41.72   2:49.64 (1:07.92)                                        
  4 Lakeside Masters  'A'                                       3:00.84  
     1) Larry Isom 64                   2) Larry Keaton 61                
     3) Charles Miesner 49              4) Mitch Wagner 43                
                1:49.36   3:00.84 (1:11.48)                                        
 
Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
240-279 Nati: * 1:52.01   8/17/2003 Gold Coast                                 
                         C Cavanaugh, J Burns, J Greenberg, G Schmidt      
240-279 Meet: # 2:16.08      8/2000 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
 -- Lakeside Masters  'A'                                            DQ  
     1) Hank Savitch 64                 2) Larry Isom 64                  
     3) Thomas Finnegan 58              4) William Tingley 54             
                1:10.66        DQ (1:10.84)                                        
 
Mixed 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
76-99 Nation: * 1:48.50   8/23/1992 Univ San Fran                              
                         C Hinshaw, G Yang, J Hauer, A Geller              
  76-99 Meet: # 1:53.10      8/1987 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         1:59.83  
     1) Sarah Beltrame 26               2) Katie O'Brien 26               
     3) Pedro Falconi-Cardenas 21       4) Jose Manuel Nieto 24           
                1:01.13     1:59.83 (58.70)                                        
  2 Lakeside Masters  'A'                                       2:03.28  
     1) Chris Tingley 22                2) Mitchell Reinhart 23           
     3) Ashley Lyons 19                 4) Kate Kolb 24                   
                  59.31   2:03.28 (1:03.97)                                        
 
Mixed 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
76-99 Nation: * 2:02.31   8/23/1992 Univ San Fran                              
                         G Yang, J Hauer, G Mackem, C Hinshaw              
  76-99 Meet: # 2:07.75      8/1996 Crescent Hill Masters                      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:13.49  
     1) Chris Tingley 22                2) Paul Graves 21                 
     3) Laura Graves 19                 4) Ashley Lyons 19                
                1:08.02   2:13.49 (1:05.47)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:32.00  
     1) Sarah Beltrame 26               2) Pedro Falconi-Cardenas 21      
     3) Katie Hartigan 24               4) Jose Manuel Nieto 24           
                1:16.51   2:32.00 (1:15.49)                                        
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
100-119 Nati: * 1:44.84   8/25/1996 Michigan                                   
                         D Burrell, S Devlin, T Mercer, M Green            
100-119 Meet: # 1:50.81      8/1988 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       1:53.41  
     1) Jarrod Kappler 27               2) Nils Lofgren 25                
     3) Jennifer Kappler 29             4) Andee Bell 29                  
                  51.74   1:53.41 (1:01.67)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:08.13  
     1) Katie Hartigan 24               2) Kathy Beckovich 37             
     3) Aaron Terry 26                  4) Brad Schmied 32                
                1:08.80     2:08.13 (59.33)                                        
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
100-119 Nati: * 1:56.50   8/20/1990 Houstonian Club                            
                         C Britt, L Wetzel-Osborne, S Knowles, R Wetzel    
100-119 Meet: # 2:10.81      8/1991 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:10.34# 
     1) Jarrod Kappler 27               2) Abraham Solano 35              
     3) Amy Robertson 26                4) Jennifer Kappler 29            
                1:03.99   2:10.34 (1:06.35)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:22.29  
     1) Katie O'Brien 26                2) Christopher Ciliberto 26       
     3) Leslie Weeter 27                4) Aaron Terry 26                 
                1:17.65   2:22.29 (1:04.64)                                        
  3 Lakeside Masters  'B'                                       2:24.52  
     1) Kate Kolb 24                    2) Barry Whaley 45                
     3) Mitchell Reinhart 23            4) Sue Crecelius 41               
                1:16.54   2:24.52 (1:07.98)                                        
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 1:42.65   8/23/1998 Gold                                       
                         T Pace, T Moll, J Herrington, K Wienants          
120-159 Meet: # 1:51.79      8/1988 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         1:57.47  
     1) Alexandra Nietro 32             2) Leslie Weeter 27               
     3) Scott Dick 33                   4) Paul Widman 31                 
                1:04.62     1:57.47 (52.85)                                        
  2 Lakeside Masters  'B'                                       2:13.11  
     1) Paul Graves 21                  2) Michael Graves 49              
     3) Mary Graves 48                  4) Laura Graves 19                
                  59.62   2:13.11 (1:13.49)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:13.35  
     1) Kelly Gray 36                   2) Michelle Ward 36               
     3) William Polk 35                 4) Robert Holmes 42               
                1:10.37   2:13.35 (1:02.98)                                        
  4 Lakeside Masters  'A'                                       2:17.92  
     1) Mariam Ballantine 39            2) Amy Robertson 26               
     3) Barry Whaley 45                 4) Chris Meadows 34               
                1:10.17   2:17.92 (1:07.75)                                        
  5 Crescent Hill Masters Swimming  'C'                         2:26.66  
     1) Nicole Swann 35                 2) Elizabeth Hall 35              
     3) Brian Maguire 35                4) Larry Marko 39                 
                1:14.62   2:26.66 (1:12.04)                                        
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
120-159 Nati: * 1:57.30   8/23/1998 Gold                                       
                         C Crawford, S Van Neerden, T Moll, J Herrington   
120-159 Meet: # 2:06.86      8/1998 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:19.33  
     1) Brad Schmied 32                 2) Glen Jaworski 34               
     3) Alexandra Nietro 32             4) Kathy Beckovich 37             
                1:15.56   2:19.33 (1:03.77)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:33.22  
     1) Susan Ehringer 36               2) Elizabeth Hall 35              
     3) Scott Dick 33                   4) Paul Widman 31                 
                1:33.37     2:33.22 (59.85)                                        
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 1:45.83   8/23/1998 Rmm                                        
                         K Garnier, L Welting, R Abrahams, J Lilley        
160-199 Meet: # 1:57.41      8/2000 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:00.65  
     1) Dale Mercker 37                 2) Abraham Solano 35              
     3) Amy Pope 44                     4) Pam Martin 47                  
                  55.56   2:00.65 (1:05.09)                                        
  2 Lakeside Masters  'B'                                       2:09.01  
     1) Sam Blythe 45                   2) Jimbo Martin Jr 46             
     3) Caroline Donnelly 42            4) Pamela Luebbe 41               
                1:00.62   2:09.01 (1:08.39)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'B'                         2:16.33  
     1) Helen Glish 43                  2) Teresa Walther 45              
     3) Greg Glish 43                   4) John Voorhees 46               
                1:15.52   2:16.33 (1:00.81)                                        
  4 Wildcat Masters  'B'                                        2:17.57  
     1) Bryan Reed 48                   2) Janice Kregor 48               
     3) Robin Segnitz 37                4) Richard Segnitz 43             
                1:12.37   2:17.57 (1:05.20)                                        
  5 Greater Indiana  'A'                                        2:17.93  
     1) Sarah Hellman 30                2) Thomas Nagel 51                
     3) Susan Herner 56                 4) John Fero 34                   
                1:11.90   2:17.93 (1:06.03)                                        
  6 Wildcat Masters  'A'                                        2:20.60  
     1) Matthew Painter 45              2) Marci Casey 40                 
     3) Dana Haugli 42                  4) Allen Marcum 54                
                1:13.72   2:20.60 (1:06.88)                                        
  7 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:22.81  
     1) Nancy McElwain 38               2) Susan Ehringer 36              
     3) Carlton Arnold 51               4) Clay Gilbert 45                
                1:19.72   2:22.81 (1:03.09)                                        
  8 Lakeside Masters  'C'                                       2:25.01  
     1) Theodore Wathen 57              2) Martin Bearden 38              
     3) Levin Elpers 40                 4) Bobbi Quesenberry 37           
                1:18.91   2:25.01 (1:06.10)                                        
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
160-199 Nati: * 2:00.37   8/20/2000 Ancm                                       
                         C Britt, W Dicks, A Block, J Lim-Sharpe           
160-199 Meet: # 2:12.68      8/1992 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:18.11  
     1) Amy Pope 44                     2) Dale Mercker 37                
     3) Pam Martin 47                   4) Sam Blythe 45                  
                1:15.20   2:18.11 (1:02.91)                                        
  2 Lakeside Masters  'B'                                       2:21.60  
     1) Caroline Donnelly 42            2) Pamela Luebbe 41               
     3) Kirk Buese 44                   4) Robbie Allen 39                
                1:24.19     2:21.60 (57.41)                                        
  3 Wildcat Masters  'A'                                        2:26.65  
     1) Matthew Painter 45              2) Robin Segnitz 37               
     3) Bryan Reed 48                   4) Marci Casey 40                 
                1:21.78   2:26.65 (1:04.87)                                        
  4 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:43.11  
     1) Helen Glish 43                  2) Michelle Ward 36               
     3) Michael Johmann 42              4) Robert Holmes 42               
                1:33.93   2:43.11 (1:09.18)                                        
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 1:52.06   8/18/2002 Nem                                        
                         D Rogacki, J Feldman, B Handler, G Shaw           
200-239 Meet: # 2:04.64      8/2002 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:10.62  
     1) William Tingley 54              2) Charles Miesner 49             
     3) Melinda Schmitt 46              4) Alice Wright-Belknap 54        
                  59.97   2:10.62 (1:10.65)                                        
  2 Lakeside Masters  'B'                                       2:34.63  
     1) Wendy Medley 50                 2) Debbie Utz 51                  
     3) Mitch Wagner 43                 4) Larry Isom 64                  
                1:17.55   2:34.63 (1:17.08)                                        
  3 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:45.87  
     1) Anne Huntington 56              2) Diane Bellafronto 57           
     3) Larry Hunt 57                   4) Ralph Johanson 64              
                1:27.54   2:45.87 (1:18.33)                                        
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 Nati: * 2:07.56    8/4/2001 Nem                                        
                         J Feldmann, D Rogiacki, G Shaw, J Hirsty          
200-239 Meet: # 2:18.45      8/2002 Lakeside Masters                           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       2:20.45  
     1) William Tingley 54              2) Alice Wright-Belknap 54        
     3) Charles Miesner 49              4) Melinda Schmitt 46             
                1:18.09   2:20.45 (1:02.36)                                        
  2 Crescent Hill Masters Swimming  'A'                         2:49.75  
     1) Amy Jordan 45                   2) Anne Huntington 56             
     3) Carlton Arnold 51               4) James Keller 51                
                1:42.55   2:49.75 (1:07.20)                                        
  3 Lakeside Masters  'B'                                       2:51.82  
     1) Thomas Finnegan 58              2) Mitch Wagner 43                
     3) Debbie Utz 51                   4) Wendy Medley 50                
                1:28.11   2:51.82 (1:23.71)                                        
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
240-279 Nati: * 2:06.10   3/29/2002 San Diego                                  
                         C Krattli, B Jordan, D Baker, B Earley            
240-279 Meet: # 2:26.25      8/2001 Great Ohio Swim Team                       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       4:05.72  
     1) Hank Savitch 64                 2) Stanley Bearden 61             
     3) Dorothy Riordan 92              4) Patsy Kaelin 53                
                2:21.48   4:05.72 (1:44.24)                                        
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
240-279 Nati: * 2:21.08   3/28/2002 San Diego                                  
                         B Jordan, C Krattli, B Earley, D Baker            
240-279 Meet: # 2:51.81      8/2001 Great Ohio Swim Team                       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Lakeside Masters  'A'                                       4:30.99  
     1) Dorothy Riordan 92              2) Theodore Wathen 57             
     3) Larry Isom 64                   4) Patsy Kaelin 53                
                2:35.56   4:30.99 (1:55.43)